P

Postanom
Blog

YAPAY ZEKA İLE OLUŞTURDUĞU PROFİL FOTOĞRAFINI LINKEDIN'DE KULLANAN CASUS

 

Yapay zekanın yüz tanıma için kullanımı birçok kişi için gizlilik kaygısı yarattı. Ancak şimdiye kadar görülmemiş bir uygulama ile yapay zeka (Artificial Intelligence) teknolojisi kullanılarak casusluk yapılmaya çalışıldı. Perşembe günü Associated Press'te  çıkan habere göre, teknoloji geçtiğimiz günlerde casus tarafından LinkedIn'da sahte bir profil fotoğrafı oluşturmak için kullanılıyordu. Sahte fotoğraf, 30'luk kızıl saçlı bir Katie Jones'un LinkedIn hesabında göründü.

Associated Press'e göre bu hesabın 52 bağlantısı arasında, eyalet sekreter yardımcısı, bir senatöre kıdemli bir yardımcı ve Federal Rezerv için göz önünde bulundurulan önde gelen bir ekonomist de dahil olmak üzere Washington'daki siyasi bağlantılar vardı.

Hesabında, Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nde yıllarca "Rusya ve Avrasya üyesi" olarak çalıştığını iddia etmesine rağmen, DC merkezli düşünce kuruluşunun istihdamı hakkında bir kaydı olmadığı tespit edildi. Benzer şekilde, Michigan Üniversitesi Rus çalışmalarında da iddia ettiği gibi hiçbir kaydı bulunamadı.

Çünkü profilde açıklanan kadın mevcut değil. Associated Press'e göre, Jones, profesyonel iş ağı sitesinde saklanan "büyük bir hayalet profil ordusunun" bir parçası. Jones Profil'i şöyleydi:

 

Yapay zeka, telefonunuzun gerçek dünyadaki nesneleri tanımasını sağlamak veya akıllı evinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olan teknolojiyi kullanan Google, Apple ve Amazon gibi şirketler ile teknoloji dünyasının en sıcak trendlerinden biridir.

Ancak yeni kullanımlar rahatsız edici olabiliyor. Yapay zeka kullanılarak üretilen deepfakes, insanların, gerçekte yapmadıkları şeyleri söyleyip yaptıklarını gösteren videolar oluşturmalarına izin verir. Ve iki yıl önce, Nvidia'daki araştırmacılar görüntünün yönlerini ayıran ve yeni görüntüler oluşturmayı öğrenen bir sinir ağı algoritması (neural network algorithm) oluşturdular. Grafik yonga üreticisi, 2017 yılında sahte ünlülerin foto-gerçekçi görüntülerini oluşturmak için iki sinir ağını nasıl kullandığını detaylandıran bir çalışma yayınladı.

Jones'un fotoğrafı, üretici ters ağlar veya GAN'ler adı verilen programlar kullanılarak oluşturulmuş görünüyor. Süreç geçen yıl popüler hale geldi.

Program benzersiz bir resim oluşturduğundan, çeşitli internet dolandırıcılıklarından kaçınmak için yaygın bir teknik olan ters görüntü arama kullanılarak izlenemedi ve bulunamadı.

Aslında bu durum, LinkedIn'deki casusluk çabalarının tipik bir örneği. ABD Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi müdürü William Evanina, yabancı casusların genellikle Amerikan hedeflerine yaklaşmak için ağ sitesinde sahte hesapları kullandıklarını söyledi. Çin’in, bu yolla LinkedIn’de casusluk yaptığını söyledi.

“Casusuluk için ABD'deki bazı yerlere casuslar göndermek yerine, Şangay'daki bir bilgisayarın arkasında oturmak ve 30.000 hedefe arkadaşlık isteği göndermek daha etkili” dedi.

Jones hesabı tespit edildikten sonra silindi ve LinkedIn, sosyal ağındaki sahte hesaplara tolerans göstermediğini söyledi.

LinkedIn'de Güvenlik sorumlusu Paul Rockwell, "Sahte bir profil, hizmet şartlarımızı açıkça ihlal ediyor. Onlar ortaya çıkarıldığında, onları kaldırmak için hızlıca harekete geçiyoruz." dedi. 

“Üyelerimiz, gerçek insanlarla saygılı ve yararlı sohbetler yapmak için LinkedIn'e geliyor ve bunun için güvenli bir ortam olmalarını sağlamaya odaklandık.” dedi.

Loading