P

Postanom
Blog

SOSYAL MEDYADA MARKA DEĞERİNİ ARTTIRMAK İÇİN 3 İPUCU


Ekim 2020 küresel raporlarına göre, sadece geçen yıl, sosyal medya kullanıcılarının sayısı dünya çapında %12 arttı. Bu artış, sosyal medyada 4.1 milyardan fazla insanla, markaların değerlerini artırmaları için önemli bir fırsat oluşturuyor. Sosyal medya bir tanıtım kanalı olarak hizmet ederken, markaların temel değerini asla gözden kaçırmamalıdır.

Birinci olarak en önemli şey sürekli ilişkiler kurabilmektir. Pandeminin ortasında, insanların otantik ve gerçek etkileşimler için özlem duydukları gerçeği giderek daha açık hale geliyor. "Önce insan" yaklaşımını temel alarak müşteri ilişkileri geliştirmek, markanızı müşterilerinizle daha derin duygusal bağlantılar kurabileceğiniz iki yönlü bir kanala dönüştürecektir.
İkincisi, dinlemeyi unutmamalısınız. Müşterinize daima kulak vermelisiniz. Sosyal medyadaki en iyi markalar en iyi dinleyicilerdir. Hiçbir marka, sadece kendileri hakkında konuşan bir kişi olarak görülmek istemez. Sosyal medya, doğru şekilde kullanılırsa, müşterileri dinlemek ve etkileşimde bulunmak için güçlü bir araç olabilir. Gelişmiş analitiği bir araç olarak kullanmak markaları daha akıllı hale getirebilir. Sosyal dinleme yoluyla, markalar en önemli soruların cevaplarını bulabilir: İnsanlar markanız hakkında ne söylüyor? Sosyal medyada yer alan en önemli kültürel konuşmalar nelerdir? Yeni rakipler var mı? Bir rekabet denizinde öne çıkmak ve sosyal marka değerini artırmak için, yayınlamadan önce dinlemek ve düşünmek önemlidir.
Üçüncüsü, markanın temel kimliğini vurgulamaktır. Sosyal medyada başarılı olan markalar, daha büyük bir konuşmanın parçası olarak yerlerini anlıyorlar. Markalar, " benim rolüm nedir?"; "hangi söylemler benim kendimi tartmak için mantıklı ve neden?"; "sosyal medya iş hedeflerime nasıl katkıda bulunabilir?"- önemli konuşmalarda söz sahibi olmak bir marka için güçlü olabilir. Bununla birlikte, bir marka, markanın kişiliği ve kimliği ile uyuşmayan konular hakkında yorum yapıyorsa, müşteriler bunu fark edecektir. Sosyal medyada sürekli olarak farklı konuşmalar yapıldığından, bir sohbete nasıl yorum yapılacağına dair bir plan oluşturmak önemlidir.

Loading