P

Postanom
Blog

SOSYAL MEDYA YÖNETİCİSİNDEN BEKLENTİLER VE BEKLENTİLERE CEVAPLAR

Tüm takipçilerimize merhaba. 

Bugünki ana konumuz sosyal medya yöneticileri. Hepimizin bildiği gibi; sosyal medya yöneticisinin günlük, haftalık ve aylık rutin işleri mevcuttur. Ancak bunun yanında iş verenlerin, müşterilerin yada yöneticilerin sosyal medya yöneticisi yada uzmanınından bir takım beklentileri vardır. Yazımızda bu beklentilerin neler olduğu ve bu beklentilere nasıl cevap verilebileceği konusuna değinmeye çalışacağız.

Aslında, sosyal medya pazarlama departmanındaki bir yöneticinin, sosyal medya yöneticisinden veya uzmanından esas beklentisi; insanların sosyal hesaplardaki gönderilere yaptıkları yorumlara cevap verebilmesi. Durum böyle olunca, sosyal medya yöneticisinin her gün yapması gereken ilk şey; sosyal medya profillerine girip, bu profiller hakkında bahsedilenlere göz atmak olmalı. Olumlu yada olumsuz yorumlarda bulunanlar, hakkımızda konuşan veya markamız hakkında konuşan insanlarla iletişime geçmek ilk işimiz olmalıdır. Yönettiğiniz profiller ve sayfalar ile ilgili etkileşimde bulunan insanlar, olumlu yada olumsuz görüşlerde dahi bulunsalar, bu insanlara cevap vermek ve onlara sosyal medya kanalında onları dinleyen birinin olduğunu hissettirmemiz çok önemlidir. Bu, markamızın değerini yada profillerimizi kalite ve itibar açısından olumlu yönde etkileyen bir faktördür. Aslında bu bize başka bir detayı daha hatırlatıyor. Sosyal medya yöneticisinin sorumlu olduğu hesaplara ait hakimiyetinin önemi. Örneğin; araba lastiklerinin satışı ile ilgili bir sosyal hesabı yöneten uzmanın, bu konuda bilgi sahibi olması kendisinin yararına olacaktır. En azından temel bir takım sorulara anında yanıt verebileceği cevaplara sahip olmalıdır. Bu da sosyal medya yöneticisinin bu sayfa yorumlarına ve direct message dediğimiz ve cevaplanma hızı önemli olan etkileşimlere olan katkısını önemli ölçüde arttıracaktır. Zaten her ne iş yapıyor olursak olalım, bilgimiz bizi bir adım ön plana çıkaran yegane varlığımızdır.

Çoğu sosyal medya yöneticisinin yaşadığı zorlukların başında ilk sırada çoklu sosyal hesapların yönetilmesinin yoruculuğu ve zaman alıcılığı gelir. Günümüzde hemen hemen her bir müşteri yada şirketin birden fazla aktif ve canlı tutulması gereken sosyal medya hesabı mevcut. Twitter, Instagram, LinkedIn ve Facebook en çok kullanılan sosyal medya platformları. Müşterilerinizin sayısı arttıkça bu profillerin güncel tutulması ve bu profillere düzenli paylaşımların yapılması daha da zor bir hal alır. Tüm bu farklı sosyal medya hesaplarını tek bir ortak panelden yöneten ve düzenli paylaşımları planlayabilen hatta bu paylaşımları arşivleyerek daha sonradan tekrar kullanabilmemizi sağlayan bir kaç sosyal medya paylaşım programı imdadımıza yetişiyor. Postanom bu sosyal medya yönetim yazılımlarından biridir. Postanom'a çoklu sayıda sosyal medya profilini ekleyebilir ve farklı müşteriler için çok sayıda sosyal medya hesabını tek bir noktadan yönetebilirsiniz. İleri tarihli çoklu gönderilerinizi tek bir panel üzerinden planlayabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi için bu tarz bir yardımcı programın size sağlayacağı faydaları bu linkteki videodan daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Loading