P

Postanom
Blog

SOSYAL MEDYA VİDEO PAZARLAMA

Yeni müşteri edinme yolculuğu artık doğrusal değil ve artık en iyi sonuçları elde etmek için pazarlama taktiklerinin bir kombinasyonu kullanılıyor. Yeni müşterilere ulaşmak için bir numaralı araç ise artık Video.
Videonuzu oluştururken hedeflerinizi aklınızda bulundurmanız önemlidir. Farkındalık, satış, trafik veya yukarıdakilerin hepsini artırmaya mı çalışıyorsunuz? Hedeflerinizi belirledikten sonra, yaratıcı olma zamanı.
Her şirketin ünlülerin spot ışıklarını veya ödüllü bir prodüksiyon ekibini dahil edecek bütçesi yoktur. Evet, kaliteli bir video uzun bir yol kat eder, ancak kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle görselde genişleme fırsatları vardır. Mevcut hedef kitlenizden referanslar toplayın ve bunları, potansiyel müşterilere marka deneyimlerinin mümkün olan en gerçekçi şekilde daha yakından görmelerini sağlayacak kısa videolar haline getirin.
Doğru mesaj tonunu kullanmak özellikle önemlidir. Video oluşturmaya başlamadan önce müşteri öngörüleri toplamak için araştırma yapmak yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, tutarlı markalaşmaya sahip şirketler, olmayanlara göre %20 daha başarılı.

Video, markanızı tazelemenin bir yolu olsa da, izleyicilerin kendileriyle kimin konuştuğunu net bir şekilde anlaması önemlidir. Bununla birlikte, videonuzun yayınlandığı sosyal platformdan bağımsız olarak, her zaman web sitenize veya her kanalda net bir şekilde markaya uygun ve tutarlı mesajlar içeren bir açılış sayfasına bağlantı vermeniz zorunludur.
Hedef kitlenizi anlamak ve kampanya hedefleri belirlemek, hedef kitlenizin hangi kanalda olma olasılığının en yüksek olduğunu ve hangi içeriğin onlarda en çok yankı uyandıracağını belirlemek için araştırmayla başlamalıdır. Örneğin, Y kuşağı veya Z Kuşağı tüketicilerini kazanmak istiyorsanız Snapchat, Instagram ve Twitter gibi sosyal kanallar için daha kısa video klipler oluşturmayı ve / veya düzenlemeyi düşünün.
Video pazarlamanızın etkisini ölçmek zor olabilir, ancak çoklu cihaz tüketiminin artmasıyla birlikte, bir video yayınlandıktan hemen sonra site trafiğindeki artışları yakalayabilmelisiniz. Web sitenize gelen trafiğin kalitesi ve video etkileşim oranları da bir faktördür. Bu, her web sitesi ziyaretinin ortalama süresine ve birisinin videonuzda ne kadar zaman harcadığına göre belirlenir.
Videonun tamamını mı izlediler yoksa erken ayrılıp atladılar mı? Görüntüleme sayısı, ölçüm için önemli olmakla birlikte, kanaldan kanala değişir. Örneğin, YouTube'da bir görüntüleme 30 saniye olarak kabul edilirken, Facebook'ta sadece üç saniyedir. Yorumlar ve geri bildirim yoluyla katılım da göz ardı edilmemelidir. Bunlar teknik olarak bir metrik olmasa da, size tüketicilerin videonuza nasıl tepki verdiğini daha derinlemesine inceleme olanağı sağlar.
Video pazarlama, tüketiciler çevrimiçi video izlemeye giderek daha fazla zaman ayırdıkça büyümeye devam edecek. Bu, markanız için büyük bir fırsat yaratır, ancak yalnızca içeriğiniz dikkatlice yapılırsa ve büyüyen video gürültüsü arasında öne çıkarsa.

Loading