P

Postanom
Blog

Sosyal Medya ve Müşteri etkileşimi

Sosyal Medya ve müşteri etkileşimi günlük hayatımızda sürek olarak farkında olmadan karşımıza çıkmaktadır. Reklam şirketlerinin en önemli stratejisi, insanların bilinç altına marka ve ürünlerini kazımaktır. Bu yöntem aslında uzun yıllardır yapılmaktadır. Örneğin Coca Cola reklamlarını düşünelim. Coca Cola tüm dünyada büyük bir pazar sahibidir. Bu büyüklükte bir pazarı korumak ve sürekliliğini devam ettirmek gerçek profesyonel çalışmalar gerektirir. Düşündüğümüzde reklamlardaki jenerik müzikleri veya kullanılan temalar gündelik hayatımızda sürekli karşımıza çıkmakta ve bu çağrışımlar bizim alt belleğimizde Coca Cola markasını anımsatmaktadır. 

Sosyal Medya reklamlarını hazırlarken dikkat etmemiz gereken ,  yapılan tanıtımların kalıcı olması ve paylaşımı gören kişilerin beğenmesidir. Örnek vermemiz gerekirse yaptığımız bir paylaşım gerçekten beğenilmiş olsun , biz 1000 kişilik hedef kitle için planlama yaparken, paylaşımların beğenilmesi ve görenlerin tekrar tekrar paylaşması ile tek bir gönderi yüz binlerce kişiye bir anda ulaşabilir. Diğer taraftan önemli diğer bir konu , yapılan paylaşımların müşteriye katkı sağlamasıdır. Paylaşım amacımız imal ettiğimiz bir ürün olsun ; bu ürün ile ilgili artı yönlerini, kullanım şekillerini veya kullanıcı kitlesini ön planda tutarsak yapılan bir paylaşımın günlük arkadaş sohbetlerinde veya herhangi bir konuda anımsanarak ürünün önerilebilir hale geldiğini görmekteyiz. 

Günümüzde reklam piyasası tv,radyo ve yazılı basına göre her geçen gün interaktif pazarlama yöntemlerine geçmektedir. Sosyal medya pazarlama çalışmalarının dönüşleri çok daha hızlı ve net olmaktadır. Müşteri izlenebilir ve hatta reklamları beğenme durumu analiz edilebilmektedir. 

Loading