P

Postanom
Blog

SOSYAL MEDYA TAKİPÇİ SAYISI NİÇİN ARTMAZ?


Günümüzde, sosyal medyada büyümek istemeyen herhalde yoktur. Mevcut kitlenizle harika bir ilişkisi olan bir sosyal medya kullanıcısı olduğunuzu düşünelim. Haftada en az iki kez gönderi paylaşıyorsunuz ve takipçilerinizle aktif olarak etkileşim halindesiniz, ancak neyi yanlış yaptığınızı tam olarak anlayamıyorsunuz. Sosyal medyada büyümemenizin bir numaralı nedeni: Paylaşılabilir içerik oluşturmuyorsunuz.

Hepimiz bir selfie göndermenin, ona bir emoji ile altyazı eklemenin, paylaşmanın ve bunula gününüzü geçirmenin kolay olduğunu biliyoruz. Bu tür fotoğraflar arkadaşlarınız ve aileniz arasında popüler olsa da, size sosyal medyada önemli bir büyüme ve başarı getirmez. Peki bunu tersine çevirmek için atılması gereken temel adımları biliyor musunuz?

Herşeyden önce bilmeniz gereken şu ki; Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında paylaştığınız içeriğinizi başlangıçta yalnızca arkadaşlarınız ve takipçileriniz görecek. Profilinize erişiminizi artırmanın tek yolu, hashtag uygulamak veya paylaşılabilir içerik oluşturmaktır. Paylaşılabilir içerik oluşturmak için kullanabileceğiniz çok sayıda profesyonel sosyal medya programı ve sosyal medya yönetim aracı mevcuttur. Bunlardan birini seçerek kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Paylaşılabilir içerik nedir?
Paylaşılabilir içerik, sosyal medyada yayınladığınız ve hedef kitlenizin sosyal medyada paylaşmaya kendilerini meyilli hissettikleri her şeydir.  Bu tekrar paylaşım çeşitli şekillerde olabilir. Arkadaşlarını etiketleyebilir, başkalarıyla paylaşabilir veya hatta kendi yayınlarında tekrar yayınlayabilirler. İzleyiciler bir konu, fikir veya hikaye ile bağlantı kurup arkadaşları ve takipçileriyle paylaşmak için tıkladıkça paylaşılabilir içerik sosyal ağ platformunda hızla yayılır. Daha fazla paylaşım, sonuçta sayfanıza daha fazla potansiyel takipçi getirecek olan daha fazla trafik anlamına gelir.

Nasıl paylaşılabilir içerik oluşturabilirsiniz?
Paylaşılabilir içerik genellikle eğitici, eğlenceli ve/veya ilham vericidir.
1. Eğitici İçerik
Sosyal medya iyilik için kullanılabilir ve şu pandemi günlerinde dünyamız buna her zamankinden daha muhtaç. Hiç Instagram'da gezindiniz ve bir arkadaşınızın öyküsüyle ilgili bir eğitim infografiği paylaştığını gördünüz mü? Belki gönderide birkaç ipucu, belki bir kaynak listesi vardır. Ücretsiz bir site kullanarak kendi infografiğinizi oluşturabilirsiniz. Grafik tasarıma çok meraklı değil misiniz? O zaman altyazılarınızı eğitim içeriği paylaşmak için de kullanabilirsiniz. Takipçilerinizin için en iyi ancak az bilinen ipuçları ve püf noktaları, işle ilgili öngörüler veya yararlanabileceğiniz bazı kaynaklar vb. bu paylaşımlara örnek gösterilebilir.
2. Eğlenceli İçerik
Aslında sosyal medya yöneticileri aynı zamanda sanatçılardır. Sanatın bir kolu da eğlendirmektir. Neden en iyi yaptığınız şeyi göstermek için sosyal medyayı kullanmıyorsunuz? Mesela bir eskiz yazın ve bunu Instagram Reels'da gerçekleştirin. En sevdiğiniz anı Instagram sahnenizde paylaşın. Eğlenceli içerik de trend olma eğilimindedir. Güncel trendleri takip etmenin en kolay yolu, her gün sosyal medyada sadece birkaç dakika geçirmektir.
3. İlham Verici İçerik
Bu tür içerikler canlandırıcıdır. Bazen görsel olarak bile çekicidir. Bazı sosyal medya kullanıcıları ilham almak için oradadırlar ve aradıklarını bulduklarında buna sevineceklerdir. İnsanların kendi inançları hakkında bir şeyler aktaracağını düşündükleri içerik, sıklıkla paylaşılma eğilimindedir. İnsanlar önemli buldukları konulara değinen şeyleri paylaşacaklardır.
Paylaşılabilir içerik oluşturmaya odaklandığınızda, takipçilerinizin arttığını ve profilinizin değer kazanmaya başladığını göreceksiniz.

Loading