P

Postanom
Blog

SOSYAL MEDYA PLANLAMA PROGRAMI SEÇİMİ

 

Bir sosyal medya programı kullanmakla ilgileniyorsunuz, ancak neye göre karar vereceğinizi bilmiyor musunuz? Bu yazımız sizler için.

Bir marka olarak, sosyal medyada olmak artık bir seçim değil, genel pazarlama stratejinizin temel bir kökü olarak düşünülmelidir. Tüketiciler sosyal olarak her zamankinden daha bilinçli. Değerleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için genellikle bir markanın sosyal profillerini ve satın alma kararlarına yardımcı olacak daha geniş etkinlikleri araştırırlar.

Bununla birlikte, özellikle yeni veya küçük markalar için, sosyal medya profillerinizi büyütmek veya hatta onları aktif ve tutarlı tutmak, zamanında yapılması gereken bir görev olabilir. Sosyal medya yazılımlarının devreye girdiği yer de burasıdır.

Aramanıza daha önce başladıysanız, muhtemelen birçok araç olduğunu fark etmişsinizdir. Hepsi birçok yönden birbirine benziyor. Peki, sizin için hangisinin doğru olduğunu nasıl anlarsınız?

Bu makale boyunca, seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken, deneyimlediğimiz en iyi özelliklerden ve hata barlarından bazılarına bir göz atacağız.


Neden bir sosyal medya programı kullanmalısınız?

Çeşitli araçları analiz etmeden önce, ilk olarak bir sosyal medya programı kullanmaya başlamak isteyebileceğiniz bazı nedenlerle başlayalım.

Sosyal medyanın dünya çapında yaygın kullanımı bir sır değil. Yakın tarihli bir rapora göre, yalnızca Birleşik Krallık'ta sosyal platformlarda her gün ortalama 1 saat 42 dakika harcayan 45 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var. Bu platformlar, markalara hedef kitleleri ile ilişkiler kurmaları için farklı bir yollar sunar.

Dahası, işletmeler COVID-19'un bir sonucu olarak sürekli değişen düzenlemeler ve tüketici davranışlarıyla mücadele etmeye devam ederken, markalar artık dijital varlıklarına her zamankinden daha fazla odaklanmalıdır. Güçlü bir çevrimiçi varlık, hiçbir zaman şimdiki kadar önemli olmamıştı.

 

Zamandan tasarruf edin ve bir daha hiçbir yayını kaçırmayın

İçeriklerini yayınlamak için her sosyal platforma her gün bakmak isteyen veya bu kadar zamanı olan kim? Dahası, belki de zamanınızın yetersizliğinden dolayı planladığınız gönderilerin çoğunu kaçırdığınızı ve düzenli olarak yayınlamakta zorlandığınızı hissediyor olabilirsiniz.

Bir sosyal medya programı bu anlamda en güçlü yardımcınız olabilir. İçeriğinizi toplu olarak planlayın. Böylece bir hafta, ay veya sizin için uygun olan zaman aralığı için endişelenmenize gerek kalmaz. Genellikle gönderileri istediğiniz kadar önceden planlamakta özgürsünüz (seçmiş olduğunuz paket buna izin veriyorsa).

Bununla birlikte, güncel olaylarla hala alakalı olduğundan emin olmak için yaklaşan içeriğinizi kontrol etmek iyi bir fikirdir. Salgın sırasında kaç sosyal medya yöneticisinin içeriğini değiştirmek zorunda kaldığını tahmin ediyorsunuzdur. Bu, içeriği tamamen değiştiriyor olabilir veya sadece belirli bir terminolojiyi değiştirebilir. Örneğin, müşterimizin planlanan gönderilerinden biri pandemi vurgusu olarak "Kahkaha bulaşıcıdır" başlığını içeriyordu. Bu durumda, "bulaşıcı" kelimesi birdenbire koşullara uyumsuz hale geldi ve bu, zamanında tespit edilmezse markaya kötü bir şekilde yansıyabilirdi.

 

İçerik takviminizi etkili bir şekilde planlayın

Planlama araçları, içeriğinizi daha iyi görselleştirmenize de yardımcı olabilir. Takvime yerleştirilmiş gönderilere bakın, böylece nerede doldurulması gereken boşlukları kolayca belirleyebilirsiniz.

 

Bir sosyal medya planlama aracı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Bu makalenin geri kalanında, henüz dikkate almamış olabileceğiniz bir sosyal planlama aracında gerekli olduğunu düşündüğümüz bazı temel noktaları ortaya çıkaracağız. Ayrıca tartışılacak birkaç aracı da vurguladık, ancak daha pek çok şey var!


Pazarlama stratejinizin ihtiyacını karşılayan bir araç seçmek

Farklı platformları düşünmeden önce kendinize sormanız gereken bazı sorular şunlardır:

Aracın ne yapmasına ihtiyacım var?
Bunu yapmak için bir araca ne kadar harcamak istiyorum?
Araç, benim için gereken her şeyi karşılıyor mu?

Tüm planlama araçları tüm sosyal medya platformlarıyla uyumlu değildir. Bu nedenle, herhangi bir araca geçmeden önce, seçilen aracın ihtiyaç duyduğunuz her platformda planlama yapabildiğinden emin olmanız önemlidir. Bazı araçlar çok sınırlıdır, bazen yalnızca tek bir platforma uyum sağlarken, diğerleri tüm temelinizi kapsayacak merkezi bir araç sunar. Postanom, burada çok platformlu bir sosyal medya programı için harika bir örnektir. Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, ile uyumludur ve şu anda Pinterest ve Tumblr entegrasyonunu test etmektedir.

Birçok kişi ve şirketin aynı şekilde baktığı ilk husus, yazılımların fiyatıdır. Yeni başlıyorsanız veya pazarlama bütçeniz çok sınırlıysa, başlamanıza yardımcı olacak ücretsiz bir aracı seçmenizde herhangi bir sorun yoktur. Ücretsiz abonelik sunan iki program örneği Postanom.com ve Later.com'dur. Her iki program da iyi içerik oluşturmak için ideal araçlardır ve "içerik kraldır" kuralına odaklanırlar. Postanom'un ücretsiz sürümünde 3 sosyal medya hesabı ve aylık 30 gönderi planlama yönetebilirsiniz. Later.com ise 4 sosyal medya hesabına izin verir ve aylık 30  gönderi planlama ile gelir.

Postanom, içerik oluşturmak için en iyi Türkçe araçtır. Postanom'da sosyal medyayı yönetmenin çoğu zaman içerik oluşturmaktan geçtiğini biliyoruz. Postanom'a özgün içerik izleme sistemi web'teki yenilikler ve gelişmelerden sizi anında haberdar eder. Haberdar etmek ve listelemek işin ilk kısmıdır. Asıl sihir bu içeriğin tek bir tıklamayla tüm sosyal medya platformları için bir gönderiye dönüştürülmesindedir. İçerik ayıklama ismi verilen bu sistem arka planda bir çok güncel teknolojiden faydalanır. Temel olarak mantık şudur. Bloglar, haber siteleri ve basın bültenleri gibi sosyal medya dışındaki içerikleri takip etmek ve bunlardan sosyal medya gönderisi oluşturmak. İçerik pazarlama stratejinizin daha iyi koordinasyonuna ihtiyaç duyduğunuzda geldiğiniz kişiler biziz.

Bu ücretsiz planlar, içeriğinizin akmasını ve sosyal sayfalarınızın aktif olmasını sağlamanın harika bir yoludur. İhtiyaçlarınız değişirse her zaman daha sonraki bir tarihte yükseltme seçeneğine sahipsinizdir.

Ancak bu ücretsiz sürümler elbette kısıtlamalarla geliyorlar. Ücretsiz / ucuz planlar genellikle profillerin sayısını, kullanıcıları ve herhangi bir noktada planlayabileceğiniz gönderi sayısını sınırlar. Ayrıca, platformun genellikle ücretli hesaplara sunduğu raporlama veya spesifik bölümleri gibi diğer özel özellikleri de kısıtlayabilirler. Bu nedenle, ücretsiz seçimlerinizin ihtiyacınız olan her şeyi kapsayacağından emin olun. Aksi takdirde, gerçek faydalarını görmek için bir araca biraz daha fazla yatırım yapmaya değer olabilir.

 

Sosyal paylaşımlarınızı kolay ve etkili bir şekilde yönetin

Zamanlama araçlarının temel faydası, her şeyi tek bir yerden yönetmenize izin vermeleridir; içerik üretiminiz, planlamanız, yönetiminiz ve raporlamanız. Bunu sunmak için çoğu platform, takviminizi, yayın ön izlemelerini ve analizlerinizi göstermek için bir tür gösterge tablosu sunacaktır. Bu gösterge panoları genellikle çok görseldir ve yüzeyde harika görünür. Ancak, araçla çalışmaya başladığınızda, sosyal ağlarınızı etkili bir şekilde yönetmenizi engelleyen bazı temel özelliklerin eksik olduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz. Bazılarına bir göz atalım.

Optimum gönderme süreleri
Gönderinizi en uygun zamanda yayınlamak, hedef kitlenizin en aktif olduğu zamanda yayınlamak anlamına gelir. Bunu yaparken, daha fazla kişi gönderilerinizi erkenden görecek ve yayınladıktan kısa bir süre sonra katılım şansınızı artıracaktır. Erken katılım, sosyal medya algoritmalarına, insanların içeriğinizi beğendiğini söyler. Sonuç olarak, platform gönderinizi daha fazla insana göstermeye devam edecek, bu nedenle erişim ve katılım seviyeleriniz artar.

Belirli platformlara, sektörlere veya kitlelere göre genel "yayınlamak için en iyi zamanlar" hakkında birden çok makale bulunmaktadır. Ancak, belirli planlama araçları, takipçilerinizin en aktif olduğu zamana göre gönderi yapmak için en iyi zamanı analiz etmek için özellikle şu anki takipçilerinize bakan bir yapay zeka entegrasyonu sunar. Öyleyse bu, raporları okumaya, yerel sosyallerin analiz sayfalarını kontrol etmeye veya daha kötüsü - sadece tahmin etmeye son vermelidir!

Onay iş akışları
Onay iş akışları, büyük veya küçük herhangi bir işletme için zorunlu olabilir ve burada MintTwist'te bizim için kesin bir ihtiyaç olabilir. Bu iş akışları, farklı kişiler için farklı görevler veya onay düzeyleri tahsis eder. Örneğin, daha büyük şirketlerde şunlar olabilir:
- Reklam öğesini oluşturan ve ekleyen biri (fotoğraf, atlıkarınca veya video)

- Kopya / resim yazısı eklemek için bir kişi

- Hashtag'leri ve doğru güne zamanlamayı eklemek için bir kişi

- Birbirine uyan her şeyi kontrol etmek ve düzeltmek için bir uzman

- Son onay işletmenin kıdemli bir üyesinden olabilir.

Daha küçük işletmeler için iş akışı şu kadar basit olabilir:

- Bir gönderi yaratan ve planlayan bir kişi

- Gönderiyi redaksiyon yapan bir kişi

İş akışları, sizi veya işletmenizin özel ihtiyaçlarını uyarlamak için oluşturulabilir ve kolayca değiştirilebilir. MintTwist'te bu iş akışları istemciden istemciye değişir. Bazıları sadece 2 adımlı bir süreci gerektirirken, diğerleri daha uzun bir zincir gerektirir. Örneğin, müşterilerimizin yayınlanacak her bir gönderi için nihai onayı almak istedikleri durumlarda, bunu yapmalarına izin vermek için iş akışına ek bir adım ekleyeceğiz.


Instagram hikayeleri yayınlamak
Instagram API kısıtlaması nedeniyle, tüm hikayeler şu anda bir mobil cihaz aracılığıyla yayınlanmalıdır. Peki bunları nasıl planlayabilirsiniz? Yukarıda vurgulanan Postanom.com ve Later.com da dahil olmak üzere bir dizi sosyal medya planlama aracı bunu ele aldı. İçeriğinizi bir masaüstünden planlamanıza izin verecekler, ardından hikayenizi yayınlama zamanınız geldiğinde platformun mobil uygulaması aracılığıyla bir bildirim alacaksınız. İçerik otomatik olarak telefonunuza çekilecek, böylece hikayeyi sadece birkaç tıklama ile hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Topluluk yönetimi kolaylaştı
İçerik göndermek için her gün çeşitli profillere giriş yapmanın zorluğundan daha önce bahsetmiştik, ancak gelen tüm müşteri sorgularını yanıtlamaya ne dersiniz? Çoğu zamanlama aracı bir mesaj yönetim akışı sunar. Bu modüller, farklı profillerinizden gelen iletileri tek bir harmanlanmış akışa çekerek, herkese yanıt vermeyi çok daha hızlı ve basit hale getirir. Bu, doğrudan mesajları, etiketleri, bahisleri, gönderi yorumlarını, reklam yorumlarını ve retweet'leri içerebilir (bunlar, platformların sunduklarına ve her birindeki API kısıtlamalarına göre değişir).

Burada bahsedilmesi gereken önemli bir akış, Instagram doğrudan mesajlarının olmamasıdır. Şu anki haliyle, Instagram mesajları bu mesaj harmanlama merkezlerinde kullanılamaz. Facebook tarafından yakın zamanda yapılan bir duyuru şunları belirtti. Facebook Messenger'da ürün yöneticisi olan Marion Boiteux a  göre Facebook, Instagram mesajlaşmasını desteklemek için şu anda Messenger API'sini güncelleyerek işletmelere Instagram'daki müşteri iletişimlerini geniş ölçekte yönetmeleri için yeni araçlar sağlamakla uğraşmaktadır.

Instagram mesajlaşma için bu Messanger API desteği, boyutları ne olursa olsun işletmeler için çok şey ifade edecek. Bazı büyük markalar zaten entegrasyonu test ediyor ve çok olumlu geri bildirimler veriyor. Instagram, bir topluluk oluşturma platformudur ve biz buna müşterilerimizle halihazırda çok zaman geçirdikleri bir yerde bağlantı kurmamızın bir yolu olarak yaklaştık. Instagram için yeni başlatılan Messenger API desteği ile artık verimliliği artırabilir, daha güçlü kullanıcı etkileşimi sağlayabilir ve takipçilerimizle iki yönlü diyaloğu kolayca sürdürebiliriz.

 

Raporlama

İçeriğinizi aktif olarak iyileştirmeye ve sosyal profillerinizi büyütmeye çalışıyorsanız, güvenilir raporlama sistemleri sizin için planlama özellikleri ile aynı derecede önemli olabilir. Bu sizin için doğruysa, yine bilmeniz gereken birkaç şey var.

Organik ve ücretli gönderi sonuçlarını ayırma
Dijital pazarlama stratejiniz dahilinde sosyal reklamları da kullanıyorsanız, organik yayınlamadan gelenlere kıyasla, ücretli etkinliğinizin bir sonucunu göstermek için muhtemelen sonuçlarınızı farklılaştırabilmek istersiniz. Ne yazık ki, bu tüm platformların sunduğu bir şey değil. Dahası, ilk başlarken hangi analizleri gördüğünüzü bilmek kafa karıştırıcı olabilir. Kafanız karışırsa, gönderi dökümü işlevlerine bakmanızı öneririz. Bu şekilde neyin çekildiğini görebilirsiniz. Veya hala kafanız karıştıysa, gördüğünüz analizleri onaylamak için her zaman platform yardım merkezine danışabilirsiniz.

Haber kaynağı gönderilerini ve hikayeleri ayırma
Benzer şekilde, raporlama bölümünde, haber kaynağı gönderilerinize ilişkin sonuçlarınızı öykülerinizden ayırabilmelisiniz.
Instagram yayınınızdaki gönderileri pasif bir şekilde beğenmeye kıyasla bir hikayeye kaç kez yanıt verdiğinizi veya onunla etkileşim kurduğunuzu bir düşünün. Bu farklı biçimlerin doğası gereği, genellikle feed gönderileriyle daha fazla ilgileniyoruz. Sonuç olarak, yayın gönderilerinden ve hikayelerden elde ettiğiniz sonuçları birleştirmek yanıltıcı olabilir. Örneğin, bir ay etkileşim oranınızın (toplam erişimin yüzdesi olarak gönderinizdeki etkileşim sayısı) büyük ölçüde düştüğünü fark edebilirsiniz, bu da kötü bir şey olur. Ama aslında, o ay çok daha fazla hikaye paylaşmış olabilirsiniz, bu da çok daha fazla insana ulaşmanıza yardımcı olan iyi bir şey olurdu.

Dolayısıyla, analizlerinizi kontrol ediyor ve izliyorsanız, bu gönderi türlerini ayırabildiğinizden emin olmak istersiniz.


Sosyal paylaşımın ötesinde… sosyal dinleme
Sosyal dinleme, sadece markanızdan bahsetmek değil, daha geniş sektörünüzdeki konuşmaları dinleme sürecidir. İlişkiler kurmak, marka itibarını güçlendirmek ve yeni fırsatları keşfetmekten değişen amaçlarla markaların sosyal dinleme yapmasının birçok nedeni vardır. Tek bir yerden çalışmayı seven biriyseniz, sosyal dinleme yetenekleri de olan bir planlama aracını tercih etmeye karar verebilirsiniz. Ama aldanmayın. İki yerine bir platform kullanmak, onu her zaman daha uygun maliyetli yapmaz. Herhangi bir taahhütte bulunmadan önce, yeteneklerini ve sınırlarını yeniden anlamak için dinleme araçları hakkında eşit ve kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

 

Sonuç
Özetle, yüzeyde çok benzer görünebilecek birçok farklı sosyal medya planlama platformu var. Sizin için en iyisinin hangisi olduğuna karar verirken, neyi başarmak için tam olarak ihtiyacınız olduğunu anlamak önemlidir. Ancak o zaman yatırım yapmadan önce platformun tüm temelinizi kapsadığından emin olabilirsiniz. Ücretsiz bir aboneliği seçseniz bile, ihtiyacınız olan her şeyi yapamayacağının farkına varmak için platform hakkında öğrenmeye çok zaman ayırabilirsiniz. Bu nedenle, daha sonra zamandan ve paradan tasarruf etmek için araştırmanızı erkenden yapın.

Loading