P

Postanom
Blog

SOSYAL MEDYA PAZARLAMA İPUÇLARI 2

Sosyal medya pazarlama konusunda başarılı olmak için neye ihtiyacımız var? Başlamadan önce; sosyal medya pazarlama konusunda daha önceden paylaştığımız ve serinin ilk yazısı olan sosyal medya pazarlama ipuçları sayfamıza göz atmanızda fayda olabilir. Sosyal medya pazarlamasında başarılı olmak için ne yapmanız gerektiğini çok kolay bir şekilde belirleyebiliriz. Bu, pazarlama otomasyon araçları ve platformları sayesinde mümkündür. Bu otomasyon araçları, katılım oranlarını izlememize ve rakiplerimiz arasında nerede durduğumuzu belirlememize olanak tanır.

Başarılı bir sosyal medya pazarlaması için en iyi sonuçları alabileceğiniz ipuçlarımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İlk Kural: Hedef Kitlenizi Tanımadan Başlamayın
Herhangi bir pazarlama yapmadan önce bilmeniz gereken en önemli şey, kitlenizi tanımaktır. Kitlenizi bilmeden, onlara anlamlı bir şekilde ulaşamazsınız. Hatta daha ileriye gidersek onları bulmaktan bahsedemezsiniz bile. Neyse ki, bunu yapmanın oldukça kolay yolları var. Mevcut kitlelerle etkileşimlerinizi takip etmek için kullanılabilecek  araçları ve platformları kullanarak başlayın. Bu tür araçlarla, kitlenizin yapısını ve demografisini anlamaya başlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda bir sonraki adım olan "Hangi sosyal medya platformlarının iş modelinize daha uygun olduğunu tespit etmenize" de altyapı oluşturacaktır. Bahsettiğimiz bu araçlardan, potansiyel müşterilerinizin markanıza olan ilgisini daha derinlere sürüklemeye yardımcı olabilecek kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturmayı öğrenebilirsiniz.


Hangi Sosyal Medya Ağının Sizin İçin En İyisi Olduğunu Tespit Edin
Kitlenizi tanıdıktan sonra yapmanız gereken bir sonraki şey, hedeflediğiniz sosyal medya platformlarını denemektir. Bu deneme işlemi hangi sosyal medya ağının sizin için daha verimli olabileceğini tespit etmenizi sağlayacaktır. Gerek emek açısından gerekse de maddi anlamda, hangi sosyal medya platformlarına destek yapmanız gerektiğini bulmaya çalışmak çaba gerektiren bir süreçtir. Bu işlemin zaman alıcı bir işlem olduğunu da aklınızda bulundurmanız gerekir. Aynı anda birden fazla sosyal medya kanalı üzerinden birden fazla kampanya yürütmenin ve izlemenin yükünü kaldıramayan küçük işletmeler için sosyal medya platform tespiti özellikle atlanmaması gereken bir adımdır. Sadece tek bir sosyal medya kanalına odaklanırken bile size rakip olarak gelişen çok sayıda işletme olduğunu göreceksiniz.


Unutmamanız Gereken Bir Şey Var: Sosyal Medyada Sayı Değil Kalite Önemlidir
Aslında hedeflediğiniz şey size başarıyı sağlayacak olan kalite olmalıdır. Bu nedenle, hizmetiniz veya ürününüz için bir sosyal medya varlığı oluştururken, kaliteye ayak uydurun. Tutarlı olmakta çok önemlidir. Ayrıca, kitlenizin hangi içeriği sevdiklerini öğrenmeniz faydalı olacaktır. Tabii ki de kitlenizin iletişimde olduğu kişilerle paylaşmak isteyeceği içeriği yazmanız ve paylaşmanız önemlidir. Bu, gelecekteki sosyal medya paylaşım stratejileriniz için bir yol göstericidir. En önemli şeylerden biri, sosyal medya hesaplarınızı bıkmadan usanmadan, beslemek ve gönderilerinizi tekrarlamaktır. Bu aşamada, Postanom veya benzeri bir sosyal medya programı sizlerin imdadına yetişerek, zamanınızı ve emeğinizi çok daha verimli kullanmanıza yardımcı olabilir. Unutmayın; sosyal medya varlığını kurmanın ve sonrasında bunu korumanın en iyi yolu, sadece orada olmak ve kitlenizi meşgul etmektir. Aksi takdirde başarılı olmayı unutabilirsiniz.


Etkileşimde Kalmak İçin Etkili Bir İletişim Şarttır
Şimdi sıra, kitlenizle etkileşime girdiğinizden emin olmakta. Bu başarılı bir şekilde sosyal medya varlığınızı büyütmenin tek yoludur. Onlarla konuşmak ve sorularıyla ilgili bilgileri sağlamak, kitlenizin size karşı güvenini oluşturacak eylemlerdir. Bu konuda yapılması gereken tek şey samimi ve içten olmak ve onlarla konuşmaktır. Aksi takdirde, kitlenizin de sizinle etkileşime girmesini bekleyemezsiniz.


Çalışmalarınızın Sonuçlarını Takip Edin ve Bu Konuda Kendinizi Geliştirin
Sosyal medyada gerçekten başarılı olmanın tek yolu sürekli gelişmektir. Sürekli değişen şartlara olan uyumunuz ve esneklik dereceniz sizin için gerekli olacaktır. Sosyal medya platformunu kullanarak gelecekte hangi yöne gitmeniz gerektiğini bulmanın en kolay yolu, katılım sonuçlarınızı analiz etmek ve hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı belirlemektir. Eğer sonuçlar beklediğiniz gibi değilse, bir sonraki işiniz bu kötü gidişatın nedenini tespit etmekve bunu nasıl değiştirip geliştirebileceğinizi bulmaktır. Çıktığınız bu yolda size yardımcı olabilecek birçok çözüm var. İnternette arama yaptığınızda bu yardımcı araç ve çözümlere kolayca ulaşabilirsiniz. İnsan kaynakları tarafında yapabileceğiniz bir yatırım ile de yetenekli bir sosyal medya pazarlama yöneticisi ile çalışabilirsiniz.

Sonunda, her şey çabanızla doğru orantılı olarak gelişecektir. İş dünyasındaki diğer konularda olduğu gibi, sosyal medya pazarlamasında da gerçekten başarılı olmak için zamanınızın ve kaynaklarınızın bir kısmını feda etmeniz gerekecektir. Çaba sarf eder ve kaliteyi nicelikten daha ön plana koyarsanız, rakipleriniz arasında kendinizi daha yüksekte bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Comments (2) -

 • Cemil Doğan

  10/29/2020 4:20:53 PM | Reply

  Merhaba. Sosyal medya konusunda sürekli faydalı yazılar yayınlıyorsunuz. Sizleri takip ediyorum. Serinin iki dediğiniz sosyal medya pazarlama ipuçları linki çalışmıyor. Düzeltebilir misin.

  • Postanom

   10/29/2020 4:53:42 PM | Reply

   Merhaba. Teşekkür ederiz.
   Link düzeltilmiştir.

Loading