P

Postanom
Blog

Sosyal Medya Paylaşımlarının Püf Noktaları

Sosyal medya paylaşımları günümüzde tv, radyo  ve yazılı medyaya alternatif olarak çıkmış olup izlenme yüzdeleri günden güne artmaktadır. İnsanların internet kullanımı gün geçtikçe artmakta o sebeple internet siteleri ve platformlarında çok daha fazla zaman geçirmektedirler. Sosyal medya işinde uzman kişiler ile yapıldığında maliyet ve verimlilik olarak çok daha avantajlıdır. Seçilen müşteri kitlesi istenen zamanda, istenen ürün reklamları ile  tanıtmak  ve bilgi vermek amacıyla Marka ve ürünün hedef kitlesine ulaşmasını sağlamaktadır. 

Öncelikle Marka ve ürün için piyasa analizi yaparak hedef kitlenin ürün ile bağlantılı olması için  istenen özellikler  cinsiyet ,yaş, eğitim durumu , şehir  ve vb. birçok özel kriter belirlenerek istenen altyapı hazırlanır. 2. aşama olarak tanıtımın yapılması istenen ürün veya markanın  hazırlanan (profesyonel kişilerce) fotoğraf ve videolarını kontrol ederek geri dönüş sağlayabilmesi için kriterlerine bakılmalıdır. Görsel fotoğraf ve video profesyonel ekiplerce oluşturulması  çok önemlidir. Çünkü  sosyal medya akışları içerisinde müşterinin ilgisini çekerek fotoğraf veya videoya tıklaması sağlanmalı sonuç olarak  merak ve ilgi uyandırmalıdır. 

Diğer önemli bir konu ise Sosyal medya paylaşımlarının zaman aralığıdır. Hedef kitlenin  internet üzerinde geçirdiği zaman aralığı temel kıstastır.  Örnek vermek gerekirse Ev kadınları gündüz saatlerinde internet ile daha fazla zaman geçirirken , Çalışan kadınlar genellikle akşam saatlerinde sosyal medya ile daha fazla zaman geçirmektedir. Erkekler için ise mesai saatlerinde yoğun iş temposunda sosyal medya ile zaman geçiremezken , akşam saatlerinde daha zaman ayırabildiklerini çıkan istatisliklerden  görülebilmektedir.

Sosyal medya üzerinde aynı reklamı veya paylaşımı sık sık sürekli paylaşmak kullanıcıların dikkatini çekmekte istenmeyen sonuçlar getirmektedir. Bir reklamı birden çok gören kullanıcı anlık tepki ile reklamı kapatmakta veya tekrar gösterimini engellemektedir. Bu sebeple paylaşım süreleri ve paylaşım sıklığı çok önemlidir.

 Kısaca özetlemek gerekirse Sosyal Medya Paylaşımlarında dikkat edilecek püf noktaları :

  • Marka ve ürün için Hedef Kitle
  • Reklam veya paylaşımın yapılacağı  Platform 
  • Fotoğraf ve videonun profesyonel hazırlanması 
  • Paylaşımın zamanlama  olarak gün içindeki planlaması 
  • Günde yapılacak paylaşım sayısı 

Postanom sosyal medya paylaşım programı ;başarılı bir sosyal medya paylaşımı yapmak ve dikkat etmeniz gereken püf noktaları için size yardımcı olmaktadır.

 

Loading