P

Postanom
Blog

Sosyal Medya Siteleri

Hepimizin bildiği ve kullandığı popüler sosyal ağların yanısıra, bir çoğumuzun adını bile hiç duymadığı bir çok sosyal ağ mevcut. Bizler de sizlere bir sosyal ağ listesi hazırlamak istedik. Listemizde sosyal ağların yanı sıra anlık mesajlaşma uygulamalarını da bulacaksınız. Çünkü artık bu iki farklı platform tek bir sosyal ağ kavramı altında değerlendiriliyor. İşte listemiz:

1) Facebook: Tabiki de dünyanın en büyük sosyal ağı. Son yıllardaki değerlendirmelere göre iki buçuk milyarın üstünde kullanıcısı olduğu söylenmektedir.
2) WhatsApp: Kimilerine göre bir sosyal ağ değil. Öncelikle bir akıllı telefon olan anlık mesajlaşma için oluşturulmuş sosyal ağ platformudur. Facebook, WhatsApp uygulamasını satın almıştır. WhatsApp'ın dünya genelinde 1,5 milyar kullanıcısı bulunmaktadır.
3) LinkedIn: Çeşitli iş dalları ile ilgili profesyonelleri bir çatı altında birleştiren sosyal medya sitesidir. 2002 yılında kurulan LinkedIn, Microsoft ailesinin bir parçasıdır. 550 milyon profesyonel üyeye doğru hızla yol almaktadır
4) Google+: Google Plus olarakta adlandırılan ürün, Google'ın sosyal ağlarda ben de varım dediği sosyal ağ yapılanmasıdır. Günümüzde 150 ile 200 milyon arasında kullanıcısı olduğu bilinmektedir.
5) Twitter: Yaklaşık 320 milyon kullanıcısı vardır ve yalnızca 280 kelimeyle sınırlı olan tweet (içerik) paylaşabilirsiniz.
6) Instagram: Resim ve videolarınızı paylaşabileceğiniz, hepinizin yakından tanıdığı bir sosyal ağdır. Facebook diğer tutulan tüm sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi Instagram'ı da satın almıştır. Instagramın 850 ile 900 milyon arasında kullanıcısının olduğu bilinmektedir.
7) Pinterest: Pin ve Board mantığı ile çalışan bu sosyal ağ, resim paylaşımı üzerine inşa edilmiştir. 250 milyon kullanıcıya doğru yaklaşan Pinterest'te birşeyler paylaşmak için Board denilen gruplamaları kullanmanız gerekmektedir.
8) Befilo: Diğer sosyal ağları göz önünde bulundurduğumuzda bebek diye tabir edebileceğimiz bir sosyal ağdır. Befilo platformuna üye olduğunuzda, bu platforma üye diğer kullanıcılar ile hemen iletişime geçebilirsiniz. Yani sadece ağa katılarak tüm üyeleriyle otomatik olarak arkadaşlık bağlantısı kurabilirsiniz.
9) Zoimas:  Sosyal ağınızı mümkün olduğunca düşük tutar. 12 saat içinde sadece bir kez giriş yapabilirsiniz. Her giriş sadece 15 dakikadır. Her giriş sırasında sadece bir kez yayın yapabilirsiniz.
En fazla 150 arkadaşınız olabilir.
10) Messenger: Facebook'taki anlık mesajlaşma sosyal ağ platformlarından biridir. Ocak 2018 itibariyle, bu platformdaki kullanıcının yaklaşık 1,2 milyar kişi olduğu tahmin ediliyor.
11) Snapchat: Çoğunlukla 200 milyon kullanıcı ile Ocak 2018 itibariyle görsel-işitsel içerik ağıdır.
12) Quora: Kendi kategorisinde oldukça yüksek denebilecek bir kullanıcı sayısı ile dikkati çeker.
13) ProductHunt: Adından da anlaşılacağı gibi yeni ve orijinal içerikleri dikkate alarak işleyen sosyal medya sitesidir.
14) Angelist : Start Up dediğimiz girişimciler ile yatırımcıların buluştukları ve karşılıklı fikirlerini tartışabildikleri bir sosyal ağ platformudur.
15) Kickstarter : Bu, insanların ürün ve ürün fikirlerine yatırım yaparak para toplamasına olanak sağlayan bir bağış toplama platformudur.
16) WeChat: Özellikle Çin'den aylık aktif kullanıcıları olan bir mobil mesajlaşma sosyal ağıdır. Ayrıca WeChat'in uluslararası bir İngilizce versiyonu bulunmaktadır. Sohbetten alışverişe kadar pek çok işlevi vardır.
18) Skype: Metin, ses ve video sağlayan bir anlık mesajlaşma platformudur. Ayda 300 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan platform Microsoft ailesinin bir parçasıdır.
19) Viber: Skype'ın en büyük rakibi. Metin, ses ve görüntülü mesajlaşma ile ilgili bir anlık iletişim sosyal ağıdır. 800 milyondan fazla kullanıcısı ile bu kategorideki lider WhatsApp'tan sonra 2. sırada yer almaktadır.
20) Tumblr: 350 milyondan fazla bloga ve 500 milyondan fazla blog kullanıcısına sahip bir blog ağıdır. Sosyal ağlar hem web'i hem de mobil cihazları destekler.
21) Line: İngilizce ve diğer önde gelen tüm dilleri destekleyen anlık mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcı sayısı 650 milyondan fazladır. En popüler olduğu ülke Japonyadır.
22) VK: Facebook'a benzeyen arabirimiyle dikkat çeken uygulama başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Belarus ve komşu ülkelerdeki kullanıcılar ile birlikte 400 milyondan fazla üyeye sahip bir sosyal ağ platformudur.
23) Reddit: Ayda 500 milyondan fazla kez ziyaret edilen, içerik paylaşımlı bir sosyal ağdır. Sitede metin ilanları ve doğrudan bağlantılar paylaşabilirsiniz, üyeler oy verebilir ve popülerliği değerlendirebilirler.
24) Telegram: 100 milyondan fazla aktif aylık kullanıcıyla bulut tabanlı bir anlık mesajlaşma servisidir.
25) Tagged: Yeni arkadaşlar edinmek için bir sosyal ağdır. Dünyada yaklaşık 20 milyon tekil ziyaretçiye sahiptir.
26) Myspace: Daha çok popüler müzisyenler ve gruplarla kişisel profillere odaklanmış bir sosyal ağdır. Milyonlarca kullanıcıs olan ABD'deki en üst düzey sosyal ağdır.
27) Badoo: Dünyadaki en yaygın kullanılan veri ağlarından biridir. 360 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı var.
28) Stumbleupon: kullanıcı içeriği keşfine odaklanır. Popüler tarayıcılarda bir tarayıcı araç çubuğu olarakta sağlanır.
29) Foursquare: Konumunuza ve geçmişteki bilgilerinize bakarak sizlere önerilen özelleştirmeleri sağlar. Bu servisin de 10 milyonu üzerinde üyesi vardır.
30) MeetMe: Kullanıcıların mobil cihazlarda sohbet etmeleri için yeni cihazları keşfetmelerine yardımcı olmaya odaklanmıştır. Her gün 2,5 milyondan fazla aktif kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır.
31) Meetup: Belirli konular ve temalar etrafında toplanan bir sosyal ağdır. Yaklaşık 32 milyon kullanıcısı vardır.
32) Skyrock: Üyelere blog yazmayı sağlayan bir Fransız sosyal ağıdır. Başta Fransa olmak üzere dünya genelinde milyonlarca üyesi bulunmaktadır.
33) Pinboard: Yer imi paylaşımını sağlayan bir sosyal ağdır. Pinboard'ın en büyük artısı kullanıcılarına reklamsız bir deneyim sağlayabilmesi.
34) Kiwibox: Genç yetişkinler için bloglar, fotoğraflar ve oyun fonksiyonları sağlayan bir sosyal ağdır. Yaklaşık 3 milyon üyesi vardır.
35) Twoo: 181 milyon üyeye profil oluşturma, fotoğraf yükleme ve diğer kullanıcılarla sohbet etme olanağ�� sağlayan keşif platformu olarak kendilerini tanıtmaktadırlar.
36) Yelp: Bir restorana ait fotoğrafları paylaşmanıza, yorum yazmanıza, arkadaşlarınızın etkinliklerini görmenize izin veren sosyal özelliklere sahip bir inceleme sitesidir.
37) Snapfish: Fotoğraf paylaşım sosyal ağıdır. Üyeler fotoğrafların sınırsız depolama alanından yararlanabilirler. Bu sitede on milyonlarca üye vardır.
38) Flickr: Eskilerin çok iyi bildiği ve on milyonlarca üyesi bulunan, resim ve videoların paylaşılabildiği bir sosyal ağdır. Bu ağda 10 milyardan fazla fotoğraf vardır.
39) Photobucket: 10 milyardan fazla fotoğraf içeren bir fotoğraf ve video barındırma sitesidir.
40) DeviantArt: 38 milyondan fazla kayıtlı üyeye sahip bir sanat paylaşım ağıdır.
41) Fotki: 240 ülkede kullanılabilir olan ve 1,6 milyondan fazla üyesi ve 1 milyar fotoğrafı barındıran Estonya menşeli bir sosyal ağdır.
42) Fotolog: 20 milyondan fazla benzersiz ziyaretçiye sahip bir fotoğraf blog sitesidir.
43) Imgur: Üyelerinin oy kullanabileceği (ve derecelendirildiği) bir fotoğraf paylaşım sitesidir. Sitede yüz milyonlarca fotoğraf vardır.
44) Pixabay: Sitede 1,1 milyondan fazla resim ve video bulunmaktadır.
45) WeHeartIt: Hareketli görüntüleri paylaşan bir sosyal ağdır. Bu sitenin 45 milyondan fazla üyesi mevcuttur.

 

 

Loading