P

Postanom
Blog

SEO Açısından Sosyal Medya Kullanımı

Geleneksel olarak arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya, dijital pazarlama çağında iki farklı cephede görülüyor. Arama motoru optimizasyonu, doğru anahtar kelimelerin ve içeriğinizin keşfedilmesini sağlayan doğru etiketlerin kullanılmasıyla gerçekleştiriliyor. Ziyaretçilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi harekete geçirici mesaj oluşturmak için doğru içeriği kullanarak sosyal medyadan yararlanabilirsiniz. İşletmenizin ve markanızın sosyal medyadaki övgülerinin büyük avantajları vardır. Arama motorlarında üst sıralarda yer almanın, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya faaliyetlerinizle dolaylı yoldan etkileneceği gerçektir. Sıralamanızı iyileştirmek ve daha iyi optimizasyon elde etmek için sosyal medyayı kullanırken şunlara dikkat etmeniz faydalı olacaktır:

1) Bir sosyal medya gönderinizde; içeriğinizi, hashtag'lerin doğru kombinasyonu ve hikayenizi vurgulayan önemli kelimelerle doldurduğunuzdan emin olun.

2) Videoları yüklerken kelimelerin bulunduğu tüm alanları en üst düzeye çıkarın. Tanımlarınız ve başlıklarınız için aynı anahtar kelimeleri kullanın ve yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri tercih edin.

3) Gönderilerinizde aynı kelimeyi tekrar tekrar ve çok fazla sıklıkta eklemeyin. Sosyal medya gönderileriniz için doğru kelimeleri seçin.

4) Sosyal medyadaki içerik bağlantılarınız genellikle yüksek kaliteli linkler olarak kabul edilir çünkü bu platformlar yüksek sıralı sıralamalara sahiptir ve saygın sitelerden gelen backlinler demektir.

5) Web sitenizde oluşturmuş olduğunuz içeriği, doğrudan sosyal medya platformlarında paylaşarak diğer kullanıcıları gönderinizi paylaşmaya teşvik edin.

6) Yalnızca içeriğinizde değil, tüm profillerinizde ve biyografilerinizde de sitenizin ana sayfalarına giden bağlantılar (backlink) yerleştirin. Bu bağlantıları Instagram veya Twitter biyografinize yerleştirerek, daha yüksek sıralar için web sitenize etkili bağlantı oluşturmayı en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

7) Sosyal medya platformlarından sizi takip eden kullanıcılarınızdan, yorumlarınızı yanıtlamasını istemekte önemlidir. Bu, sayfanızda daha fazla içerik oluşturmayı sağlar. Yani kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği en üst düzeye çıkarmak çok önemlidir. Bu, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin gücünden yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Bu da SEO performansınız için dolaylı olarak faydalıdır.

Bunlar, sosyal medyanın Google'daki sıralamalarınızı yükseltmenize yardımcı olabilecek bazı pratik bilgiler. Daha detaylı bilgileri sizinle paylaşıyor olacağız.

Loading