P

Postanom
Blog

Sahte Facebook ve Twitter Hesapları

İki sosyal medya devi Facebook ve Twitter'ın tespitine göre; sahte sosyal medya hesaplarının arkasındaki insanlar; gazeteciler, politikacılar ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmaya çalıştı.

Bu sahte hesapların arkasındaki kişilerin bazıları, ABD Cumhuriyetçi kongre adaylarını Twitter'da taklit etti ve Facebook'u gazetecilere ve politika yapıcılara ulaşmak için kullandı. Bu olay; sosyal ağların diğer insanları yanlış yönlendirmek ve yanlış bilgi yaymak için nasıl kötüye kullanılabileceğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Geçtiğimiz Salı günü Facebook İran üzerinden açılmış; 51 Facebook hesabı, 36 Facebook sayfası ve  7 Facebook grubunu kapattı. Instagram'ın sahibi olan Facebook, fotoğraf paylaşım uygulamasında 3 hesabı da kaldırdığını açıkladı. Twitter ise mayıs ayı başlarında 2800’den fazla sahte hesabı kapattığını söyledi. Şirket; ABD siber güvenlik firması FireEye'nın, bazı Twitter hesaplarının ABD siyasi adaylarının hesaplarıymış gibi nasıl kullanıldığını gösteren bir rapor yayınlamasının ardından harekete geçtiğini söyledi.

Bir Twitter sözcüsü FireEye'yi, rapor yayınlanmadan önce bulgularını Twitter ile paylaşmadığı için eleştirdi. "Bu hesaplarla ilgili araştırmalarımız devam ediyor" dedi. “Potansiyel daha geniş ağları ve aktörleri araştırmaya devam ettikçe, analizlerimizin sonuna ulaştığımızdan emin olana kadar genel olarak herhangi bir beyanda bulunmaktan kaçınıyoruz.” diye sözlerine devam etti.

Sahte sosyal medya hesapları, Orta Doğu’daki haber bültenlerini taklit etti ve ABD’de ya da Avrupa’dalarmış gibi görünmesini sağlamaya çalıştı. Gazeteciler, politikacılar ve akademisyenler bu hesaplardan bazıları ile temasa geçti. 

Sizlerin de bildiği gibi; bir Facebook sayfası, sosyal ağdaki bir hesaba benzer, ancak işletmeler, kuruluşlar ve halka açık rakamlar tarafından kullanılır. Bir Facebook grubu ise, sosyal ağ kullanıcılarının belirli bir ilgi alanı hakkında sohbet etmek için toplayabileceği bir çevrimiçi alandır.

 

Loading