P

Postanom
Blog

SOSYAL MEDYA YÖNETİCİSİ KİMDİR VE NE İŞ YAPAR ?

Sosyal medya yöneticisi kimdir? Bir sosyal medya yöneticisi tam olarak ne iş yapar? Bu yazımızda bu sorulara cevap arayacağız. 

Bir sosyal medya yöneticisi olarak yapacağınız şey, en basit ifadeyle müşterilerinize ait farklı sosyal medya hesaplarını yönetmektir. Bu sosyal medya hesapları ise Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Pinterest gibi sosyal ağlara kayıtlı bulunan hesaplardır. Her bir sosyal ağ kendi içinde bir takım özelliklere, kurallara ve kısıtlamalara sahiptirler. Sosyal medya yönetimi işini zorlaştıran da aslında sosyal ağlara ait bu farklılıklardır. Aslında Postanom da sizlere bu anlamda yardımcı olmak için üretilmiş bir yazılımdır.

Bir sosyal medya yöneticisinin yaptığı iş, müşteri ilişkileri kurmaya yarayan bir uzmanın yaptığı iş ile aynıdır. Potansiyel müşterileri bulmak ve bu müşterileri kazanmak.

Bu işin görev tanımındaki diğer bir sorumluluğu da izleyicinin/takipçinin ilgisini çekmektir. Sosyal medya tamamen katılım ile ilgilidir. Her şey, başkalarının konuşmalarını, yorum yapmalarını, paylaşmalarını sevmeyi sevmelerini sağlama ile ilgilidir.

Sosyal medya hesapları için içerik oluşturmak ise bir diğer önemli noktadır ve aslında kaliteli içerik oluşturabilmek için, sosyal medya yöneticisinin sorumlu olduğu ürün veya markayı iyi bir şekilde tanıması gereklidir. Örneğin; Facebook, Twitter ve Instagram'da ilginç içerikler oluşturabilmek, ilgili hesapları iyi bir biçimde tanımakla mümkün olacaktır. Ayrıca, yalnızca içerik oluşturmak değil, diğer ilgili içerik yazılarını aramak ve bu diğer içerikleri oluşturan yazıları veya resimleri veya videoları takipçilerle paylaşmakta gereklidir. Yani aslında başka bir kişi veya şirketin sayfa yada profiline ait içerik oluşturmak ve bunları paylaşmak genellikle sosyal medya yöneticisi olarak görevlerinizden biridir.

Peki şirketler niçin bir sosyal medya yöneticisini işe alıyor ya da sosyal medya hesaplarını yönetmek için uzmanlara ihtiyaç duyuyorlar? Çünkü bir şirketin sosyal medya hesaplarını yönetebilmek, sanıldığından çok daha fazla zaman alan bir iştir. Şirketler bu zaman alıcı konuya çok fazla odaklanmak istemezler ve sosyal medyada zaman harcamaktan daha öncelikli işlere sahip olduklarını düşünürler. Bir diğer sebep ise sosyal medyanın çoğu kişi tarafından yeterince profesyonel anlamda kullanılamamasıdır. Günümüzde hala bir çok şirket, sosyal medyanın profesyonel kullanımı hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Tüm bu unsurlar, şirketlerin sosyal medya tarafında varlığını sürdürebilmesi için bir sosyal medya yöneticisine sahip olmasını gerektirmektedir.

Loading