P

Postanom
Blog

İYİ BİR KARİYER OLUŞTURMANIZA YARDIMCI OLACAK SOSYAL MEDYA İPUÇLARI

Sosyal medyanın arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalmanıza ve güncel olayları takip etmenize yardımcı olabileceğini zaten biliyorsunuz, ancak iş aramanızda size yardımcı olabileceğini de biliyor muydunuz?
Sosyal medya, işe alım uzmanları, araştırma şirketi kültürü ve diğer iş arayanlarla bağlantı kurmak için harika bir yerdir. Ayrıca LinkedIn ve Glassdoor gibi sitelerin yardım istenen reklamların yerini almasıyla, iş ilanları bulmak için de yararlı bir yerdir.
Profesyonel profiliniz
İş arayışına girerken, en profesyonel adımınızı sosyal medyada öne çıkardığınızdan emin olmak isteyeceksiniz.
Pek çok şirket adaylar için İnternet araması yapacak, bu nedenle kişisel ve profesyonel sosyal medya hesaplarınızla ilgilenmek isteyeceksiniz. Ancak kendinizi internetten tamamen silmeyin - sosyal medya meraklısı olmak, çok yönlü olduğunuzu gösterir.
Sosyal medya, bir iş arama sırasında oldukça etkili bir araç olabilir veya sizin çöküşünüz olabilir. İşe alım pazarlama müdür yardımcısı Darren Sherrard, "Çevrimiçi görüntünüz çok saygı görüyor ve aranıyorsa, adaylar arasında nihai bir karar vermeye çalışan bir işe alma müdürü için olumlu bir varlık olarak görülebilirsiniz" diyor.
Paylaştıklarınız konusunda dikkatli olun. Yayınlarınızın özellikle kamuya açık, profesyonel hesaplarda işle alakalı olmasını isteyeceksiniz. İş güncellemeleri, sektör haberleri ve konferanslar ve web seminerleri gibi profesyonel etkinlikler, profesyonel bir hesap için iyi bir yemdir. İş, siyasi veya dini sözler, kişisel sorunlar ve kaba dil hakkındaki şikayetlerden uzak durun. İşe alma uzmanları ve işe alma yöneticileri, yayınladığınız tüm geçmişe erişebilir. Patronunuzun, eşinizin veya annenizin okumasını istemiyorsanız, yazmayın.
Uygun bir profil fotoğrafı kullanın. Zararsız görünebilir, ancak profil fotoğrafınız uygun değilse potansiyel bir işveren için alarm zilleri çalabilir. Bir vesikalık olması gerekmez, ama aynı zamanda profesyonelce de olmamalıdır.
Gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Kişisel hesaplarınızı güvende tutun, ancak potansiyel işverenlerin sizi bulabilmesi için profesyonel hesaplarınızın halka açık olduğundan emin olun.
Profilinizin ve özgeçmişinizin güncel olduğundan emin olun. LinkedIn gibi ağ kurma sitelerinde, işverenler ilgili deneyimlerinizi ve ayrıca aktif olduğunuzu ve sektörünüzle meşgul olduğunuzu görmek isteyeceklerdir.

Loading