P

Postanom
Blog

İŞLETMENİZ İÇİN EN İYİ REKLAM AJANSINI SEÇMENİN 5 KURALI

Pazarlama kampanyalarına maddi yatırımlar yapıyorsanız, çoğu zaman, bu çabalarda size yardımcı olması için bir reklam ajansıyla ilişki kurmayı düşünmüşsünüz veya kurmuşsunuzdur. Pazarlama kampanyalarınızı şirket içi ekiplerle mi yoksa üçüncü taraf ajanslarla mı yöneteceğinize dair bu kararlar genellikle kolay değildir. Ve bir ajansa dış kaynak sağlamaya karar verirseniz, seçim süreci çok zor olabilir. Bu yazımız, bu kararları sizin için kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.


Şirket içi ekipler ve üçüncü taraf ajanslar
Kampanyaları dahili olarak ve harici olarak yönetme kararı genellikle aşağıdaki noktalara bağlıdır:
(1) medya bütçelerinizin boyutu;
(2) kampanyanın karmaşıklıkları / kanalları;
(3) ekibinizin becerileri ve birlikte çalışmanız gereken analiz araçları.
Uzmanların zamanla bu karara olan dayanağı da değişti. Önceki düşünceler göre; maliyetten tasarruf etmek için her şeyi dahili olarak çalıştırmak daha mantıklıydı (bir ajans genellikle yüzde 15-20 daha fazla maliyetlidir). Ayrıca, belirli bir uzmanlığa sahip farklı ajanslar (örneğin, arama motorları için bir ajans, sosyal medya için başka bir ajans) bulmak daha iyi bir fikir gibi geliyordu.
Ancak reklamcılık sektörü zamanla geliştikçe bu konudaki fikirler de 180 derece değişti. Bugün, bu işi bir ajansa, tercihen tüm ihtiyaçlarınızı yönetebilecek çapraz kanallı bir ajansa dış kaynak olarak sağlamak daha makul bir yaklaşım.
Bunun nedenleri şunlardır:
(1) ajanslar maddi olarak tek kanallı uzmanlardan çok kanallı uzmanlara dönüşmüştür;
(2) stratejik olarak, tüm stratejilerin ve bütçelerin merkezi olarak yönetilmesi, parayı kanallar arasında kolayca kaydırmak ve kanallar arası ilişkilendirme takibini tek bir yerde elde etmek daha iyidir;
(3) en iyi ajansların kullandığı optimizasyon teknolojileri ve bunların Google, Facebook, Amazon ve diğerleriyle doğrudan ilişkileri, dahili ekibinizin yapacağı her şeyden çok daha iyidir;
4) Bir ajansın ekibine ve işe alma ve eğitim süreçlerine güvenmek yerine, iyi bir dahili pazarlamacı ekibi bulmak ve yönetmek zordur. Her yıl en iyi şekilde çalışan teknikler hızla değişebilir ve en son öğrenilenlerden yararlanmak istersiniz (dünün çalışma kitabına sahip birini işe almak değil).

Adım 1: İşletmeniz için en iyi potansiyel ajansları belirlemek
Tüm ajanslar eşit yaratılmamıştır. Bazı ajanslar B2C konusunda uzmandır ve diğer ajanslar B2B konusunda uzmandır. Bazı ajanslar, tüm hizmetleri yürüten tam hizmet ajanslarıdır ve diğer ajanslar belirli özel çözümleri (örneğin, markalaşma, yaratıcılık, televizyon, B2B müşteri adayı oluşturma) yönetir. Bazı ajanslar büyük bütçelerle başa çıkacak şekilde, diğer ajanslar ise daha küçük bütçelerle başa çıkacak şekilde yapılanmıştır. İlk adım, bütçeniz ve ihtiyaçlarınız hakkında kabaca bir fikir sahibi olmaktır (örneğin, gelir hedefinizin yüzde 10 ila 30'unu satış ve pazarlama faaliyetlerine harcamaya hazırlanmak) ve sonraki adım, destek için en uygun ajansları belirlemektir.
Bu yazının amaçları doğrultusunda, çoğu B2C pazarlamacısına benzediğinizi ve iyi bir performans pazarlama ajansına ihtiyacınız olduğunu varsayalım. Bu, (1) dijital reklamcılık ihtiyaçlarınızın çoğunu (ör. Arama, sosyal, satış ortakları, ticaret, görüntüleme, dijital video, bağlantılı TV) karşılayabilen bir ajansdır;(2) kampanyaları kanallar arasında optimize etmek için bir dizi karmaşık teknoloji, raporlama ve araç vardır; ve (3) kârlı bir reklam harcaması getirisi (ROAS) ile kampanyadan net bir şekilde ilişkilendirilebilir işlemler sağlamak için çekim yapan bir ROI öncelikli zihniyete sahip olmak.

Hedef bu olsa da, Google'a gidin ve örnek olarak "en iyi performanslı pazarlama ajanslarını" arayın. Ajansları müşteri incelemelerine veya konuyla ilgili araştırmalarına göre sıralayan bir dizi web sitesine rastlayacaksınız. Veya iyi ajanslarla röportaj yapan ve bu grafikte görüldüğü gibi onları sıralayan araştırma firmalarını örnek olarak bulacaksınız. Bu, başlamanıza yardımcı olacaktır. Ancak, kiminle çalıştıklarını görmek için diğer benzer şirketlerdeki meslektaşlarınızla da konuşmalısınız. Diğer meslektaşlarınızdan tavsiyeler alın. Ve herhangi bir ajans, onlar için çok küçük olduğunuzu söylerse, alandaki en iyi oyuncular hakkında iyi bir fikre sahip olacaklarından, daha küçük hesaplar için işletmeden kime başvurduklarını sorun. Bu süreç, dikkate alınması gereken yaklaşık 8-10 ajansın bir listesi ile sonuçlanabilir.

Adım 2: Bir anket oluşturun ve iyi bir uyum sağlamak için en iyi hedeflerle görüşün
Ön araştırmalara dayanarak sizin için iyi bir ajans olduklarını düşünmeniz, tam olarak ihtiyaçlarınız için gerçekten iyi bir ajans oldukları anlamına gelmez. Onlara aşağıdaki gibi araştırma soruları sormanız gerekir:

Onlara aşağıdaki gibi araştırma soruları sormanız gerekir:
1. Minimum medya bütçeniz nedir? Sizin için maddi bir hesap olacak kadar büyük müyüz?
2. Ücretleriniz nedir? Hizmetlerinizi karşılayabilir miyiz?
3. Sektör uzmanlığınız nedir? Bizimki gibi benzer şirketlerden iyi referanslarınız var mı?
4. Rakiplerimizden herhangi biri için çalışıyor musunuz? Endişelenmemiz gereken herhangi bir çatışma var mı?
Sürecin bu bölümü listenizi en iyi üç ila beş hedefe daraltacaktır.

3. Adım: En iyi adayları hizmetlerini sunmaya davet edin
Satış konuşması süreci, ajansın bütçelerinizi, geçmişinizi ve ihtiyaçlarınızı daha iyi öğrenmesiyle başlayacak ve büyük olasılıkla onların Google Ads, Microsoft Ads, Facebook, Google Analytics vb .'deki mevcut kampanyalarınıza daha yakından bakmalarını içerecektir. İki ila dört hafta sonra araştırma ve planlamalarını tamamlamış ve önerilerini sunmaya hazır olmaları gerekir. Bu sunumlarda aşağıdaki gibi şeylere dikkat edin:
1. Takımlarının kalitesi (ve tuzağa düşürmekten kaçınmak için sahadaki takımın hesabınızda olacak olan takımla aynı olduğundan emin olun)
2. İşletmenize ve ekibinize uymaları
3. Stratejik düzeydeki fikirlerinin kalitesi
4. Önerilen medya karışımı
5. Optimizasyon ve yönetim araçlarının kalitesi ve kanallar arası raporlama yetenekleri

Örneğin, Postanom gibi bir çok sosyal medya platformunu destekleyen bir sosyal medya yazılımı kullanıp kullanmadıklarını sorgulayabilirsiniz.


4. Adım: Önde giden oyuncuyu seçin
Sunumlardan en sevdiğiniz ajansı seçtikten sonra, onlarla bir sonraki adıma geçme zamanı. Bu, referanslarıyla konuşmak ve anlaşmayı müzakere etmek ve çalışma bildirimi gibi şeyleri içerecektir. Bu işlemin tamamlanması birkaç hafta sürebilir.

5. Adım: Kazananı resmi olarak ödüllendirin
Tebrikler, reklam ajansınızla resmi olarak bağlantı kurdunuz. Umarım yukarıdaki süreç, işinizi yeni zirvelere taşıyacak gerçekten harika bir ortak bulmanızı sağladı. Şimdi, eski ajanslarınızdan veya ekip üyelerinizden hizmet geçişi, kampanya stratejisi ve medya karışımı modelleme ve tüm yönetim süreçlerini kurma konusunda kaleminizi keskinleştirerek yoğun bir çalışma başlıyor. Sürecin bu kısmı, ajans seçimi kadar önemlidir ve maksimum başarı için kampanyanın hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Şimdi işin zor kısmı geliyor: İstediğiniz ölçülere ulaşan kazanan kampanyayı yürütmek ve ajansınızı haftalık olarak yönetmek.


Birkaç faydalı ipucu
İşte düşünmeniz gereken birkaç nokta. Mümkünse, ajans ücretinin bir kısmını performansa göre ödeme yapısında almaya çalışın. Yani ücretinin belki yarısı sabit, diğer yarısı teşvik esaslıdır. Bu teşviki sınırlandırmayın - sizin için ne kadar başarılı olurlarsa, o kadar fazla ücret kazanabilirler. Toplam ücretlerinizi sınırlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın (örneğin, medya harcamasının belirli bir yüzdesini aşmamak için), çünkü bu ajansla yaptığınız sözleşmeler çok karmaşık ve kafa karıştırıcı olabilir ve her türlü ücret hızla artabilir.

Umarım, bir reklam ajansı seçme sürecini göz korkutmadan ve bunu adım adım kolay bir kılavuz haline getirebilmişizdir. İşletmeniz ile reklam ajansınız arasındaki ilişki, sahip olacağınız en önemli ilişkilerden biridir. Ve günümüzün yüksek teknolojili dijital dünyasında, medya satın alma ortağı oldukları kadar teknoloji ortağıdırlar, bu nedenle bu konudaki yeteneklerine özellikle dikkat edin. Artık pazarlama başarısı ve işinizi karlı bir şekilde ölçeklendirme yolculuğuna çıkmış bulunmaktasınız.

Bu konuda; sosyal medya yönetimi ve pazarlaması arasındaki farkı anlattığımız yazımız da faydalı olacaktır.

Loading