P

Postanom
Blog

INSTAGRAM TV (IGTV) NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Instagram TV Nedir?
Instagram TV, büyüyen video akışı alanında yeni bir giriştir. Diğer çevrimiçi video platformlarından farkları bulunmaktadır. Instagram TV (IGTV), kullanıcıların 60 saniyenin üzerinde uzun biçimli videolar yüklemelerine olanak tanıyan 2018'de yayınlanan bir Instagram hizmetidir. Ayrı bir uygulama olarak sunulsa da, hizmete Instagram uygulaması aracılığıyla erişilebilir. Bu uygulama YouTube ve Vimeo gibi özel video paylaşım hizmetlerine doğrudan bir rakip olarak tanıtıldı.


IGTV'ye Nasıl Erişebilirim?

IGTV'ye erişmenin birkaç yolu vardır. En basit yol, bağımsız uygulamayı Apple App Store veya Google Play Store'dan indirmektir. Bu yalnızca Instagram kullanıcılarını ve özellikle video platformundaki içeriği içerir.
Alternatif olarak, Instagram keşif sayfasına gidip ardından arama çubuğunun altında sol üstteki "IGTV" yi seçerek IGTV yaratıcıları arasında gezinebilirsiniz. Burada, trend olan IGTV videolarını görüntüleyebilir ve özellikle platformdaki içerik oluşturucuları arayabilirsiniz.
IGTV içeriğine bir Instagram hesabının profil sayfasından da erişebilirsiniz. Açıklamalarının altında birkaç sekme bulacaksınız. IGTV tipik olarak küçük bir televizyon simgesine benzeyen ikinci sekme olacaktır. Bu sekmenin altında, hesabın videolarını bir başlık ve buna karşılık gelen görüntüleme sayısı en yeniye göre sıralanmış şekilde bulacaksınız. Görüntülemek için birine dokunun.
Alternatif olarak, özet akışınızda 60 saniyeden uzun bir klip görüntülerseniz, uygulamada "İzlemeye Devam Et" yazan bir açılır pencere görünür. Buna dokunursanız, videonun geri kalanını tamamlamak için IGTV'ye yönlendirileceksiniz. Bu kliplerin sol alt köşesinde IGTV logosu bulunur.


IGTV'ye karşı Gönderiler ve Hikayeler
Gönderiler veya hikayeler ile IGTV videoları arasındaki en önemli fark, potansiyel uzunluktur. Bir video gönderisi 60 saniye uzunluğunda olabilir ve tek bir Instagram hikayesi 15 saniyeye kadar olabilirken, bir IGTV videosu bir saate kadar uzayabilir. Yayınınıza yüklemeye çalıştığınız 60 saniyeden uzun videolar bunun yerine bir IGTV videosuna dönüştürülecektir.
Bir diğeri, IGTV içeriğinin "Diziler" adı verilen gruplar halinde düzenlenip etiketlenebilmesidir. Her dizinin altında birkaç bölüm olabilir. Bu, çalışmalarını sıralayabilen profesyonel içerik oluşturucular ve film yapımcıları için çok kullanışlıdır. Kullanıcılar, bir hesabın IGTV sayfasının sol üst köşesindeki açılır menüyü tıklayarak serilere göre filtreleyebilir.
Son olarak, video çözünürlüğü var. Genellikle kare olan gönderilerin aksine, çoğu IGTV videosu tam ekran ve portre odaklıdır. Bu nedenle, bu kliplerin telefonunuz dik olarak görüntülenmesi amaçlanmıştır.

Nasıl IGTV Videosu Yaparım?
Bir IGTV videosu oluşturmanın birkaç yolu vardır. Instagram uygulamanız olduğunu varsayalım, ekranın alt orta kısmındaki "Oluşturma" menüsüne gidin. Buradan, galerinizdeki bir dosyaya dokunun ve yüklemek üzereyken "Uzun tam ekran video" yu seçin.
Daha sonra klibin içindeki ekran görüntüleri arasında bir kapak ayarlayabilir veya bir JPG veya PNG görüntüsünü özel bir kapak olarak yükleyebilirsiniz.
Videonun açıklamasını, başlığını ve seri gruplamasını da özelleştirebilirsiniz. IGTV'nin önemli bir özelliği, "önizleme yayınlama" yeteneğidir. Standart gönderilere göre aktif olarak IGTV videoları arayan çok daha az insan olduğundan, bir önizleme, videonun kısa bir klibini karşılık gelen açıklamayla birlikte birincil Instagram beslemenize gönderir. Kullanıcılar daha sonra IGTV'yi ziyaret edeceklerdir. Facebook hesabınız Instagram'ınıza bağlıysa, videonuzu buradan doğrudan Facebook Watch'a da yükleyebilirsiniz.
Aynı işlemi Instagram'ın web sürümünden de profilinize gidip IGTV sekmesini seçerek yapabilirsiniz. Buradan, "Video Yükle" yi tıklayın, ardından yukarıdaki ile aynı işlemi uygulayın. Mobilden yüklenen videolar için maksimum uzunluk 15 dakika, web sürümünden yüklenen videoların maksimum uzunluğu 60 dakikadır.
Optimal bir yüklemeye sahip olmak için Instagram, IGTV'ye yüklenen videoların aşağıdaki özellikleri karşılamasını önerir:
MP4 biçimi
Dikey videolar için 9:16 en boy oranı, yatay videolar için 16: 9
720p minimum çözünürlük
Saniyede minimum 30 kare (30 fps)
60 dakikalık klipler için maksimum 3,6 GB dosya boyutu

 

Instagram TV Kullanmalı mısınız?
Instagram TV, Instagram'ın umduğu şekilde bir başarıyı henüz yakalamadı. Mevcut Instagram beslemesiyle entegrasyonu sayesinde bir kitle kazanmış olsa da; hizmetin özel bir video paylaşım hizmeti olarak kullanımı, kardeş uygulaması Facebook Watch veya Youtube'dan önemli ölçüde daha düşük.
Şimdilik, IGTV'yi yalnızca mevcut Instagram Feed'inize entegre ediyorsanız kullanmanızı öneririz, çünkü bu videoların görünürlüğü düşük olma eğilimindedir.

Loading