P

Postanom
Blog

GOOGLE VE SEO - Kendimi Şanslı Hissediyorum

Google, SEO için nelere dikkat edebileceğini aslında kendi içinde anlatıyor. Okuduğunuz zaman da fark ettiğiniz şöyle bir şey var. Kendisi arama motorunu çalıştırırken metin içeriklerine önem veriyor yani metin içerikleri çok daha rahat indekslenebilir diyor. SEO yaparken yaptığımız şey aslında Google'ın örümceğinin (crawler) en iyi şekilde bulabileceği siteler, sayfalar ve içerikler oluşturmak. Bunun için sitenin teknik altyapısının iyi olması gerekiyor. Yani google örümceği siteyi taramaya geldiği zaman sitenin taranabilir olması gerekiyor.  Hangi sayfa hangi sayfaya bağlıdır? Hangi kategori hangisinin üst kategorisidir? Anasayfa neresidir?  İletişim kısmı neresidir? gibi şeylerin daha net olması gerekiyor. Genelde yapmaya çalıştığı gerçek bir kullanıcı davranışını replike etmek. Google'a farklı kullanıcılara farklı bir içerik mi göstersek acaba diye düşünmek kesinlikle yanlış bir şey. Çünkü Google kullanıcıların en iyi deneyimi sağlamasını istiyor. Bu ve benzeri hilleleri fark ettiği anda yanlış bir şey yaptığınızı kendisini yanlış yönlendirdiğini anlayabiliyor. Bu sefer taş yapmaya çalışırken göz çıkıyor. Bunun sonucunda ceza kesiyor ve sitenizi ya tamamen indeksten atalabiliyor ya da başka cezalar verebiliyor. İndeksleme işlemi metin ağırlıklı olduğu için önerimiz metin içeriğinin geliştirilmesi doğrultusunda. Evet insanlar görselleri ve videoları seviyorlar. Ama bu içeriklerin indeksleme gücü aslında oldukça az. Ne ile ilgili resim olduğu ne ile ilgili bir video olduğunun Google'a biraz gösterilmesi gerekiyor. Aslında dikkat edilmesi gereken en önemli şey; düzgün içerik sağlamak, arama yapan insanların içeriği gördüğü zaman adeta tastamam buymuş dedikleri içerikleri oluşturmak. 

Google üzerinden yapılan aramada geçen kelimeleri teknik olarak mümkün olan yerlerde site içeriğinde kullanarak, bu kelimlerin eşleştiğini insanların fark etmesini sağlamak, yani Google'da belli bir sıralamaya çıkmak ve ondan sonra da tıklanmak. Özetle istenen şey aslında. Hedef sadece arama sonuçlarında çıkmak değil.  Sadece Google tarafından listelenmek bir başarı değil, aynı zamanda tıklanır olabilen bu siteye trafik almamız gerekiyor. Asıl önemli nokta gelen insanları sitede tutmak. Çünkü hiç bir değer, kaliteli trafik çekip insanların  zaman geçirdiği bir sitenin yerini tutamaz. Bunun için de örneğin mobil cihazlardan gelen çok yüksek bir trafik var. internet trafiğinin yarısından fazlası artık mobilden dönüyor. Bizim sitemizin mobil uyumlu olması gerekiyor. İster mobil site olsun ister normal web sitemizin mobilde görünen versiyonu olsun, mobil uyumluluk önemli. Sitenin hızlı açılması çok önemli. Çünkü hiç kimse beklemeyi sevmiyor. Çok güzel bir sitemiz olabilir. Çok iyi sıralarda çıkıyor olabiliriz. Ancak sitemiz yeterince hızlı açılmadıktan sonra çok fazla insan kaybederiz ve zamanla bu durum bizim arama sonuçlarında alt sıralara düşmemize sebep olur.

Son olarak da aslında en önemli şey yine dönüp dolaşıp geldiğimiz yer kaliteli içerik. İnsanlar Google'da  ihtiyaçları olduğu şeyler için arama yapıyor. Bizler de bu sonuçlara en yakın içeriğin bizim sitemizde olduğunu söyleyerek insanlara sitemize gelin diyoruz. Sitemize geliyorlar ve geldikleri zaman Hah işte tamam buymuş demesi o doyurucu içeriği bulması gerekiyor. Tekrar aynı aramayla Google'a dönmemesini umuyoruz.

Loading