P

Postanom
Blog

GOOGLE, GOOGLE+ SOSYAL AĞINI KAPATIYOR

Bildiğiniz gibi Google, Google Plus ürününü sonlandıracağını daha önceden Ekim 2018 itibariyle bizlere açıklamıştı. Aralık ayının ilk çeyreğinde ise bu konuyla ilgili hızlandırma çalışmaları gerçekleştirdiğini deklare etti. Yani bununla birlikte, Google Plus sosyal ağının çok daha hızlı bir şekilde kapatılacağı bilgisi bizlere ulaşmış oldu. Bugünkü yazımızda Google Plus ürünü ile ilgili bu konudan bahsedeceğiz.

Aslında herşey hepimizin, JD Power tarafından her yıl verilen sosyal medya ödüllerinin birinin Google+ ağına gideceğini düşünürken yaşandı. Google+ kapanıyor haberini aldık.

Google cephesinden bununla ilgili gelen ilk açıklamalara göre, Google+ ürününün yeterli kullanıcı sayısına ulaşamadığı ve kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun 5 saniyeden az bu portal üzerinde kaldıkları bilgisi mevcut.

Kapatma kararının altında yatan bir diğer sebep ise güvenlik açığı. Google, 2015 ile 2018 yılının Mart ayları arasında 500.000'e yakın Google+ hesabına ait verilerin Google+ API içindeki bir açıktan kaynaklanan sistemsel bir hata sonucunda 3. parti yazılımlar tarafından ele geçirilebilmiş olacağını ifade etti. Google yapmış olduğu bu açıklamanın ardından Google Plus'ı kapatıyor. Ancak verilerin yanlış kullanıldığına dair hiçbir kanıt bulamadıklarını iddia ediyor. 

Şirket, Google Plus'ın yalnızca kurumsal bir sosyal ağa benzeyen ve güvenli bir şirket ağına benzeyen kurumlarda kullanılabilmeleri için kurumsal bir sürüm olarak yer almaya devam edeceğini belirtti.

Peki bu konuda neler yapılabilir ve Google bundan sonra bu tarz problemlerle karşılaşmamak için ne gibi önlemler alacaktır?

Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığımız bilgilere her zaman dikkat edin. Hangi bilgilerinizin herkes tarafından görünüp, hangilerinin görünmediği konusunu tüm hesaplarınızı gözden geçirin. Google+ hesabınız varsa, bunu kullanan ve aslında Google Plus 'ı tanımayan birkaç kişiden birisisiniz. Aslında bir çok otorite, Google+'ın, Google'ın en görkemli başarısızlıklarından biri olduğu kanısında. Bir Google Plus hesabınız varsa ve kapatsanız dahi, hesabınızda veri olmadığından emin olun. Google bunda sonra 3. parti bileşenlerin verilerinize erişmesini de sınırlayacaktır. Bu tam da Facebook 'un Cambridge Analytica skandalından sonra yaptığı şey aslında. Facebook artık kendi servislerine olan 3. parti yazılımlara ait erişim izinlerini kısıtlamıştır. Erişim izinleri ise sadece kendini bu konuda ispatlamış ve yeterli güvenlik düzeylerine sahip şirketler için verilmektedir. Postanom sosyal medya programı da bizzat Facebook tarafından bu konuda onaylanmış bir uygulamadır. Yani,  bizim platformumuzu güvenle ve gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edebilirsiniz:)

 

Loading