P

Postanom
Blog

Geleneksel Pazarlama Yerine Dijital Pazarlama

Bugünkü yazımızda dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama arasındaki farklardan bahsediyor olacağız. Dijital pazarlamayla geleneksel pazarlama arasındaki fark nedir? Geleneksel pazarlamayı hepimiz biliyoruz. Televizyondaki pazarlama, gazetedeki pazarlama, dergiye reklam verme, sokak panolarına reklam verme, otobüse reklam verme vb. Yani bizim dokunabildiğimiz, dışarıda görebildiğimiz, televizyonda izlediğimiz ve uzun yıllardır pazarı domine eden pazarlama faaliyetleridir. Geleneksel pazarlama ile aynı anda birçok kişiye ulaşabiliyorsunuz. Bir televizyon reklamıyla milyonlarca insana ulaşabiliyorsunuz. Bu kategorideki reklamlar yani televizyon reklamları ve gazete reklamları sizin marka bilinirliğinizi daha hızlı arttırabilir. Ancak dezavantajları vardır. Her şeyden önce çok pahalı bir pazarlama yöntemidir. Çünkü bir sokak panosuna bir haftalık reklam verdiğiniz parayla çok daha ciddi dijital işler yapabilirsiniz.  

Dijital ortamdaki reklamlarda neler yapabiliyoruz? Dijital dediğimiz ortamlar, sizin de çok haşır neşir olduğunuz; Instagram reklamları, Facebook reklamları, Google reklamları, arama motoru reklamları, sağa sola verilen reklamlar. Mobil telefonlarda ve mobil oyunlarda gördüğünüz reklamlar.

Bunların en büyük avantajı, paranızın miktarına göre harcama yaparak reklam oluşturabilmenizdir. 150 liraya da reklam verebilirsiniz, 10.000 liraya de reklam verebilirsiniz. Örneğin; hedef pazarı Türkiye geneli olan bir şirket 250.000 kelimeye Google da reklam veriyorsa siz belki 10-15 kelime için reklam verseniz yeter. Çünkü sınırlı bir bölgeye reklam vererek başlamanız en mantıklı olan şey. Yine aynı şekilde belli bir meslek grubunu hedef alan reklamlar verebilirsiniz. Yani televizyon reklamında konum ve kişi olarak reklam hedefi belirlemek neredeyse imkansız iken, dijital pazarlamada bu çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Örneğin dijital pazarlamada sadece Ankara'nın Keçiören bölgesindeki insanlara rekamınızı gösterebilme şansınız vardır. Hatta Google reklamlarında belli bölgedeki insanların mobil cihazlarının modelini bile seçebileceğiniz hedeflemeler yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde, Instagram'da tango ile ilgisi olanlara rhumba göster diyebilirsiniz. Bu da bizim hedeflemeyi daha iyi yapmamıza yol açarak daha iyi geri dönüşler almamızı sağlar. O yüzden cebinizdeki parayı daha verimli harcamak için odaklanacağınız yer dijital pazarlama olmalıdır. Çünkü geleneksel pazarlama büyük pazarlama bütçeleri gerektirir. Bu sebeple küçük ve ortak ölçekli işletmeler için reklam verilmesi gereken doğru yer dijital platformlardır. Şunu da belirtmek isteriz ki; dijital reklam vererek potansiyel müşterilere ulaşabileceğiniz gibi, reklam vermenin dışında daha az maliyetli dijital organik yöntemler kullanarakta aynı pazarlama sonuçlarını elde edebilirsiniz. Bu yöntemlere ve kullanabileceğiniz araçlara daha sonraki yazılarımızda değineceğiz.

 

Loading