P

Postanom
Blog

FACEBOOK VE GOOGLE HABER KAYNAĞI ÖDEMELERİ

 

Google, kısa süre önce altı Fransız gazete ve dergisiyle bir telif hakkı sözleşmesi imzalarken, Avustralya’nın haber yayıncılarıyla gelir paylaşımına ilişkin taslağı artık yayıncıları da içeriyor. Fransa, ABD'nin misilleme tehdidine rağmen internet devlerine de vergi koydu. Bu yazımızda Google'ın, Facebook'un haber içeriğini dijital olarak dağıtmadaki hakimiyetini açıklıyoruz. Uzmanlar bunun haber yayıncılarına haksızlık olduğunu söylüyor.

 

SORUN:
Çevrimiçi yayıncılar için bir web analizi ve içerik optimizasyon yazılımı olan Parse.ly'ye göre Google ve Facebook, harici trafiğin %80'inden fazlasını çeşitli haber sitelerine taşıyor, ancak gelirin çoğu içerik oluşturuculara değil internet platformlarına gidiyor. Bu, medya kuruluşlarının dijital olarak haber tüketiminden elde edilen gelirin ana yararlanıcıları olmadığı anlamına gelir.

Örneğin, bir araştırmaya göre, Google'ın trend olan sorgularına yapılan tıklamaların yaklaşık %40'ı haberler içindir. Google'ın ödemediği içerik budur.

 

NORMLARI YÜKSELTMEYE HANGİ ÜLKELER BAŞLADI:
Fransa ve Avustralya

 

FRANSA NE YAPTI ?
Bu ayın başlarında Google, Le Monde ve Le Figaro da dahil olmak üzere altı Fransız gazete ve dergisiyle telif hakkı anlaşması imzaladığını duyurdu. Fransa ayrıca Google, Facebook ve Apple'a 2020 kazançlarına bir "dijital vergi" uygulayacağını duyurdu. Vergi, küresel geliri 750 milyon Euro'nun üzerinde olan şirketler için geçerli olacak.
Telif hakkı sözleşmesi, Fransa’nın rekabet izleme örgütünün, İnternet şirketinin önceki bir siparişin ardından içeriklerini bloke etmesinden sonra Google’dan medya firmalarıyla pazarlık yapmasını isteyen bir ara karar vermesinin ardından geldi.

AB'nin başka yerlerinde de büyük olasılıkla benzer hamleler olacak. Daha önce Google, ödeme emirlerine bir ülkedeki (İspanya) Google haber sitesini kapatarak yanıt vermişti.

 

AVUSTRALYA NE YAPTI ?
Avustralya’nın rekabet izleme örgütü Temmuz ayında, Google ve Facebook’un ülkedeki haber içeriği için ödeme yapmasını istediğine yönelik bir taslak haber yayınladı. Haber ayrıca, internet devlerinin kurala uymamaları halinde milyonlarca dolar para cezası ödemek zorunda kalacaklarını da belirtti. Son zamanlarda, yayıncılar haber yayıncıları listesine eklendi.

 

GOOGLE, FACEBOOK NASIL TEPKİ VERDİ ?
Daha önceki argümanları, yayıncılara tazminat ödemesi için yeterli sayıda kullanıcıyı haber sitelerine aktarmalarıydı. Eleştiriler karşısında, şimdi biraz ılımlı duruş sergiliyorlar ancak tepkiler hala düzensiz. Şubat ayında, Google'ın bazı ülkelerde (Hindistan değil) bazı yayıncılara ödeme yaptığına dair raporlar vardı. Nisan ayında Google, reklam yöneticisi hizmeti (yayıncılar tarafından kullanılan) için önümüzdeki beş ay için ücretleri keseceğini söyledi. Ekim ayında Google, bazı seçkin, "yüksek kaliteli" haber yayıncılarına, içeriklerini bu yıl içinde piyasaya sürülmesi beklenen bir hizmet için lisanslamak için ödeme yapacağını söyledi.

Almanya, Avustralya ve Brezilya'da satış noktaları seçildi. Google, başka yerlerde daha fazla görüşmenin yapıldığını söylüyor.
Facebook geçen yıl birkaç ABD yayıncısına “daha ​​kaliteli içeriği teşvik etmek” için ödeme yapacağını duyurmuştu.

Loading