P

Postanom
Blog

FACEBOOK SAYFANIZI NASIL DAHA İYİ HALE GETİREBİLİRSİNİZ ?

Günümüzde hemen hemen her şirketin; ürünü, markası yada işletmesi için bir Facebook sayfası mevcut. Bu yazımızı, hali hazırda bir kurumsal Facebook sayfası oluşturmuş, ancak bu sayfadan en iyi şekilde nasıl yararlanacağından emin olmayan takipçilerimiz için hazırladık. Facebook sayfalarının nasıl daha iyi ve verimli bir şekilde kullanılacağı ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Sayfaları optimize etmek için bugün hemen uygulamaya başlayabileceğiniz ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. Bu tavsiyelerimizi ve ipuçlarını uygulayarak, Facebook sayfanızın daha fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu da aslında Facebook sayfanız ile bağlı web sitenize daha fazla ziyaretçi ve müşteri çekmek için bir fırsat olacaktır. Hadi başlayalım:

1) Markanızı doğru yansıtan bir profil resmi ekleyin. Bu sizin logonuz. Bu resim muhtemelen Facebook arama sonuçlarında ve tüm gönderilerinizde görüntüleneceği için en önemlisidir. Birisi sizin gönderinizi kendi zaman çizelgesinde paylaştığında bu resim gönderiniz yanında beliren resimdir. Resmin 180 piksel boyutunda kare olduğundan emin olun. 

2) Şirketiniz veya markanız ile ilgili etkileyici bir kapak fotoğrafı ekleyin. Harika bir ilk izlenim elde etmek için hiçbir zaman ikinci bir şansınız olmaz. Kapak fotoğrafınız işte bu şansınızdır. Sayfanızdaki en büyük resimdir ve size tavsiyemiz 820 piksel x 312 piksel boyutlarında etkileyici bir resim kullanmanızdır. 

3) Sayfa bilgilerinizi eksiksiz girin. Açıklama bölümünü, şirket ya da marka ile ilgili bilgileri ve ne yaptığınızı tanımlamak için kullanın. 255 karakter izin verilen maksimum sayıdır. İletişim bilgilerinizi eksiksiz girmelisiniz. Telefon numarası, internet sitesi, e-posta ve adres bilgilerinin bu bölümde belirtilmesi önemlidir. Şirket çalışma saatleri ve ürünlerinizi de buradan giriş yapın.

4) Doğru işletme kategorisi önemlidir. Bir işletme sayfası oluştururken doğru işletme  kategorisini seçtiğinizden emin olun.

5) Sayfa URL'ini optimize edin. İlk kez bir kurumsal işletme sayfası oluşturduğunuzda, Facebook sayfanız için otomatik olarak rasgele sayılardan oluşan bir URL oluşturulacaktır ki bu çok kullanışlı değildir. Sayfanızın reklamını yapmak istiyorsanız ve müşteri dostu bir sayfa URL'ine ihtiyacınız varsa bu otomatik oluşturulan URL pratik değildir. Bu URL'i daha kullanıcı dostu bir URL ile değiştirmek için; sayfanızın hakkında bölümünde kullanıcı adını düzenleyi tıkladığınızda açılan "Sayfa Kullanıcı Adı Oluştur" penceresini kullanabilirsiniz. Burada kullanıcı adı bölümüne marka yada ürününüzün adını girerek (örneğin marka adı güven sigorta olan bir sayfa için "guvensigorta") kaydettiğinizde, artık sayfanız çok daha kullanışlı bir erişim linkine sahip olacaktır. Burada bir noktayı da vurgulamak istiyoruz. Bu URL değiştirme işlemini yapabilmek için en az 25 beğeniye ihtiyacınız olacak, bunu yaparken çok dikkatli olun çünkü yalnızca bir kez yapabilirsiniz.

6) Güven verin. İncelemelere dayanarak herkes bilinçli seçimler yapar. İnsanlar sizinle çalışmaya karar vermeden önce çevrimiçi itibarınızı kontrol eder. Güvenilirlik oluşturmak önemlidir. Bunun için düzenli paylaşımlar yapmakta oldukça önemli. Bir sosyal medya yönetim yazılımı kullanarak sayfanızda gönderiler paylaşıp, facebook sayfanızı sürekli aktif halde tutmalısınız.

7) Sayfa performansınızı kontrol edin. Tabiki de facebook sayfanızı optimize ettikten sonra performansını kontrol etmelisiniz. Bu işlemi yapmak çok kolaydır. En üstteki istatistiklere tıklayın; bu, size neler olup bittiğini anlamanıza yardımcı olacak her türlü veriye erişmenizi sağlayacaktır. Sayfa kalitenizi ölçmek için ise yine en üstten diğer altında yer alan sayfa kalitesi linkine tıklayın. Bu kontrol size, sayfanızın facebook kurallarını ihlal edip etmediğiyle ilgili bilgi verir.

Tüm bunlar çok fazla iş gibi görünebilir ama inanınki bu adımları tek tek uygulamaya koymaya başlamanız ile ziyaretçilerinizin her zaman olduğundan çok daha fazla olduğunu izlemeniz sizin elinizde.

Loading