P

Postanom
Blog

FACEBOOK ORTAKLARI İLE MARK ZUCKERBERG'İN ARASI AÇILDI

Facebook'un uzun skandallar listesi, hissedarlar da dahil olmak üzere CEO Mark Zuckerberg'in şirket üzerinde çok fazla güç kullandığı yönündeki endişeleri arttırıyor.

Sosyal ağ; ABD seçimleri sırasında sahte haberleri yaymak, Myanmar'da nefret dolu konuşma ve canlı yayın cinayetleri gibi spekülasyonlar için kullanılıyordu. Facebook ayrıca, kullanıcı gizliliğini koruyamadığı iddiasıyla Federal Ticaret Komisyonundan 5 milyar dolarlık para cezasıyla yüzleşmeyi bekliyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan yıllık şirket hissedarlar toplantısında; Facebook ortakları, Mark Zuckerberg'in çok fazla güce sahip olduğunu dile getirdi. Bazıları Zuckerberg’in gücünü dizginlenmeye çalışsalar da bunda başarılı olamadılar. Sonuçlar şaşırtıcı değildi çünkü Zuckerberg şirketin çoğunluk oy kullanma gücüne sahipti. Bunun nedeni, aynı zamanda Facebook'un yönetim kurulunun da başkanı olan Zuckerberg'in, B Grubu adında hisse başına 10 oy alan bir hisse senedi sınıfına sahip olması.

Hissedar tekliflerinden biri, Facebook'un bağımsız bir yönetim kurulu başkanı seçmesini gerektirecekti. Bir diğer öneri, Facebook'un B Grubu hisselerini kaldıracaktı.

Zuckerberg'in şirket üzerindeki kontrolünü azaltma çağrıları yeni değil, ancak Facebook'un veri gizliliği ve güvenliği ile ilgili sorunlar da dahil olmak üzere daha fazla sorundan etkilenmeye devam ettiği için yüksek sesle tekrar edilmeye başladılar. Facebook'un kurucu ortaklarından biri bile olan Chris Hughes, düzenleyicilerin Facebook'tan ayrılmalarını istedi.

Bend the Arc ulusal organizatörü Arielle Cohen Perşembe günkü toplantıda "Facebook'un kontrolden çıktığına inanıyoruz." dedi. "Etkili bir şekilde yönetilemeyecek kadar büyük ve karmaşık." diyerek sözlerine devam etti.

Grup, Facebook ile Instagram, WhatsApp ve Oculus VR'nin şirket olarak ayrılması ve B Grubu hisselerin ortadan kaldırılması dahil olmak üzere "stratejik alternatiflere" bakmasını isteyen bir öneride bulundu.

Zuckerberg, toplantı sırasında şirketin kontrolünden vazgeçme planlarının olmadığını ancak daha fazla hükümet düzenlemesi için baskı yapmaya devam edeceğini belirtti.

Facebook hissedarları, Facebook'un yönetim kuruluna 8 üye seçti. Bunlara, yönetim kuruluna katılan ilk Afrikalı-Amerikalı kadın olacak PayPal yöneticisi Peggy Alford dahil. 2011'den beri Facebook'un yönetim kurulunda görev yapan Netflix CEO'su Reed Hastings yeniden seçilmeye aday gösterilmedi. Kuzey Carolina Üniversitesi emekli başkanı Erskine Bowles de yönetim kurulundan ayrılıyor.

Loading