P

Postanom
Blog

2020 DİJİTAL TRENDLER

 

Teknolojinin evrimi hızla büyümeye devam ederken, dijital dönüşümlerde çeşitli trendlerin gerçekleşmesi oldukça normal karşılanmalı. Geçmişte günümüzde kullandığımız internet, robotlar veya diğer yenilikler gibisi yoktu. Bu dijital dönüşümler, hedeflere ulaşmak için onlardan yararlandığımız için zamanla yaşam biçimimizi de değiştirdi.

Dijital dönüşüm trendleri gerçekleşmeye hızla devam ediyor. Bundan 5 yıl önce kimse 2020'de ne olacağını tam olarak tahmin edemezdi. Son zamanlarda, beşinci nesil kablosuz ağın (5G) tanıtımından tutunda Blockchain ağında yeni dijital para birimlerinin geliştirilmesine kadar birçok dijital dönüşüm gerçekleşti.

2020'de trend olan dijital dönüşümleri şöyle sıralayabiliriz:

 

Beşinci nesil mobil ağ (5G)

Beşinci nesil mobil ağlar, eski trend olan dördüncü nesil mobil ağların yerini alan dikkate değer bir dönüm noktasıdır. Genellikle 5G olarak bilinen beşinci nesil mobil ağlar, insanların, makinelerin ve diğer cihazların sanal olarak birbirine bağlanmasını sağlar. Beşinci nesil mobil ağlar birkaç ay önce tanıtıldı ve şimdiden en iyi dijital dönüşüm trendleri arasındaki yerini aldı. 5G'nin özellikleri trend olmaya devam ederken bile, 6. nesil olarak bilinen bir sonraki ağ inovasyonunun gelişimi devam ediyor ve bu teknolojinin piyasaya sürülmesi çokta geç olmayacak.

Yapay zeka (A.I.)

Yapay zekanın tanıtılmasından bu yana uzun bir zaman geçmiş olsa da bu alandaki yenilikler hızla devam ediyor. Yapay zekanın hızlı gelişimi, makinelerin problem çözmede insan benzeri zekayı taklit etme, tanıma ve kullanma becerisini geliştirdi. Makinelerdeki yapay zekanın evrimi devam ediyor ve gelecekte olağanüstü atılımlar olacağına artık kesin gözüyle bakılıyor.

Sohbet robotları

Günümüzde popüler bir şekilde konuşma aracıları olarak kullanılmaktadırlar. Sesli ve yazılı komutlarla konuşma konusunda çok beceriklidirler. Sohbet robotlarının evrimi, mesajları yorumlamak ve bir cevabı işlemek için yapay zekadan yararlanma boyutuna ulaşmış durumda.

Sanal gerçeklik

Gerçek dünyaya benzeyen simüle edilmiş bir deneyim olan sanal gerçeklikte dijital bir dönüşüm trendi olarak sayılmaya başladı. Sanal gerçeklik bilgisayar simülasyonu, insanların yapay bir ortamda etkileşimde bulunmak ve eylemler gerçekleştirmek için elektronik cihazlardan yararlanmasını mümkün kılmıştır. Sanal gerçekliklere yönelik bu elektronik cihazlar, gözlük olarak tasarlanmış özel bir ekranla birlikte sensörlere sahip takılı giysilerle birlikte gelir. Sanal gerçeklik, birçok oyuncuya ve popüler kumarhane oyun endüstrisine fayda sağlayan oyun geliştirmeye etkili bir şekilde katkıda bulunmuştur. Hiç şüphe yok ki, sanal gerçeklik en iyi dijital dönüşümler arasında egemen olmaya devam ettiği sürece, 2021 trendleri için harika çevrimiçi oyunlar ortaya çıkmaya devam edecek gibi görünüyor.

Sosyal medya

Dijital dönüşüm devam ederken; sosyal medya, fikirlerin ve bilgilerin paylaşılmasına izin veren popüler bir teknoloji olmaya devam ediyor. Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn gibi sosyal medya platformları, dünya çapında en çok kullanılan hizmet kullanıcıları arasında yer almaktadır.

Kripto para
Kripto para biriminin piyasaya sürülmesinden bu yana, bu trend küresel olarak insanları etkilemeye devam etti. Bir kripto para birimi olarak Bitcoin, 2020'de hisse senedi fiyatında kayda değer bir atılım yaptı ve bu da popülaritesini her zamankinden daha fazla arttırdı.

Blockchain

Blockchain'in gelişimi, saygın endüstrilerdeki süreçlerin ve işlemlerin güvenliğine dair dikkate değer iyileştirmelerin gerçekleştirilmesine katkıda bulundu. Blockchain kullanımıyla birlikte, yaratılan verileri güvenli ve izlenemez halde tutma yeteneği ile mahremiyet ihlali ile ilişkili birçok sorun çözüldü.

Dijital pazarlama ve SEO

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile dijital pazarlama, internet genelinde trend olmaya devam etti. SEO'nun dijital pazarlamada uygulanması, sitelere ait organik trafiğin oluşturmasına önemli katkılar sağladı. İşletme sahipleri için potansiyel müşterileri çekmek için mükemmel bir yöntem olarak ön plana çıkmaya devam ediyor.

İnternet markası oluşturma

İnternet kullanımı popüler hale geldi ve işletmeler bunu potansiyel alıcıları çekmek için bir platform olarak faydalı buldu. Ancak bunun mümkün olabilmesi için, işletmelerin internette tanınması için çevrimiçi markalaşmanın olması gerekliliği de ortaya çıktı.

Nesnelerin interneti (IoT)

Nesnelerin interneti, teknolojilerin gelişmesi nedeniyle her geçen gün popüler olmaya devam ediyor. Örneğin, termostatların, sensörlerin ve diğer inovasyonel cihazların kullanımı dünyayı kullanışlı hale getirmeye yardımcı oluyor.

Loading