P

Postanom
Blog

COVID-19 PANDEMİSİ İLE SOSYAL MEDYA DOLANDIRICILIĞI

 

ABD Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) göre, salgın sırasında çevrimiçi alışverişin patlaması sırasında sosyal medyadan, özellikle Facebook ve Instagram'dan kaynaklanan dolandırıcılıklarla ilgili şikayetlerde bir artış oldu.

COVID-19 dolandırıcılığından nasıl kaçınılır?
Dolandırılmanızı önlemeye yardımcı olabilecek yöntemler aşağıda verilmiştir.

FTC Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 2020'nin ilk altı ayında bildirilen kayıpların, sosyal medyada başlayan dolandırıcılıklarda toplam 117 milyon dolarlık rekor bir rakama ulaştığını belirtti. Şikayetlerin en önemli kaynakları teslimat yapmayan çevrimiçi satıcılar, romantik dolandırıcılar ve mali yardım isteyen sahte telefon görüşmeleriydi.
Yılın ilk yarısında sosyal medyada başlayan dolandırıcılıklarla ilgili tüm raporların yüzde 25'inden fazlası, ödeme alan ancak teslim etmeyen çevrimiçi ticaret işletmeleriyle ilişkilendirildi.
İnsanlar ayrıca FTC'ye sosyal medya üzerinden, özellikle de Facebook ve Instagram üzerinden, pandeminin ışığında parasal bağışlar veriyormuş gibi görünen ancak aslında para, kişisel bilgi veya her ikisini de almaya çalışan çok sayıda doğrudan mesaj bildirdi.
Sosyal medya dolandırıcılığıyla mücadele etmek için FTC, dolandırıcıların saldırmasını nasıl zorlaştıracağına dair önerilerde bulundu. İpuçları arasında sosyal medya gizlilik ayarlarını gözden geçirmek ve herkese açık olarak paylaşılanları sınırlamak, satın almadan önce bir şirketi ve ürünlerini araştırmak ve sosyal medya üzerinden ani ilişkiler kurmayı yavaşlatmak vardı. Ek olarak Facebook'u nasıl daha güvenilir bir hale getirebileceğinizi anlatan blog yazımıza da aşağıdaki linkten göz atmanızı da tavsiye ederiz:

Sosyal medya programı Postanom daha güvenli bir Facebook'u anlatıyor...

FTC ayrıca bir dolandırıcılık tespit edenleri bunu sosyal medya sitesine ve FTC'nin resmi dolandırıcılık raporu web sitesine bildirmeye teşvik etmektedir.

Loading