P

Postanom
Blog

BLOG OPTİMİZASYONU İÇİN SAYFA İÇİ SEO İPUÇLARI

Blog yayınlarınızı yayınlamadan önce tamamen optimize etmeye karar verdiğinizde, sayfa içi SEO'yu daha da iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bunlardan biri kapsamlı bir SEO denetimi yapmaktır. Böylece internet varlığınızı olumsuz etkileyebilecek hiçbir hata olmadığından emin olabilirsiniz.

Bu yazımızda, yayınlarınızı tam olarak optimize etmek, web sitenizin görünürlüğünü iyileştirmek ve sonunda marka bilinirliğinizi artırmak için bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

1. Mümkünse Blog Başlığında Anahtar Sözcüğü Kullanın
Blog yazmak için herkesten duyabileceğiniz en önemli SEO uzmanı ipuçlarından biri, başlığınızda her zaman anahtar kelimeyi veya ilgili anahtar ifadeyi kullanmaya çalışmanızdır. Elbette, hedeflediğiniz anahtar kelime sizin seçtiğiniz blog yazısının konusuna uymuyor olabilir. O zaman illaki de kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak çoğu zaman, bu anahtar ifadeyi içerecek şekilde başlıktaki kelimeleri yeniden düzenleyebileceksiniz.

2. Yazının Başlığı H1 Tagı İçinde Yazılmalıdır
Başlık etiketi optimizasyonu söz konusu olduğunda bir diğer adım, başlığı her zaman h1 tagı içinde yazmaktır. Bunu yapmanızın nedeni, Google ve diğer web tarayıcılarının onu bir başlık olarak tanıma ihtimalinin daha yüksek olmasıdır.
Başlığa anahtar kelime koymanın önemli olmasının nedenlerinden biri budur. Google web sitesini taradığında, sayfanızın önemini belirlemek için bu kelime öbeklerini ve kelimeleri kullanacak ve ona uygun bir sıralama verecektir.

3. Anahtar Kelimeyi Web Sitenizin URL'ine yerleştirin
Anahtar kelimeyi başlıkta kullanmanın yanı sıra, web sitesinin URL'sine de yerleştirilmenizde fayda vardır. Bu en önemli faktör değildir, ancak organik sıralama için bir dereceye kadar katkıda bulunur. URL'inizi olabildiğince kısa tutmaya çalışın. Çünkü çok uzun bir URL yarardan çok zarara neden olabilir ve bu da bloğunuzun trafiğini iyileştirmenize yardımcı olmaz.

4. Doğru Dilbilgisi Kullanın Ve Yazım Hatalarından Kaçının
Site içi SEO'nuzu geliştirmeye çalışırken hatırlamanız gereken önemli şeylerden biri, içeriğinizdeki dilbilgisini kontrol etmektir. Kötü gramer kullandığınızda arama motorları bundan pek hoşlanmaz. Ayrıca, hedef kitlenize bağlı olarak, aynı dilin farklı lehçelerini de kullanmanız gerekebilir.

5. Meta Açıklama Önemlidir
Meta açıklama, temelde okuyucuların Google'daki veya başka bir arama motorundaki arama sonuçlarına göz atarken gördükleri şeydir. Meta açıklama, makalenin ne hakkında olduğunu özetlemelidir. Yeterince kısa olmalı ve içine bir anahtar kelime öbeği veya anahtar kelime eklemek iyi bir fikirdir.

6. Genel Kullanıcı Deneyimini İyileştirin
En önemli şey, kullanıcıların sayfada kalmasını ve oluşturduğunuz içeriği okumasını sağlamaktır. Bunu yapmak için, kullanıcı deneyimlerinin hoş olduğundan emin olmalısınız, bu da hızlı bir web sitesi ve iyi içerik anlamına gelir.

7. İlginç İçerikler Oluşturun
Daha önce de belirtildiği gibi ilginç içerik, okuyucuları web sitenizde tutabilecek şeylerden biridir. Bu amaçla, gerçek ve faydalı verilerle ilgili kaynakları bulmalısınız. Örneğin, konu 2020 yılındaki "sosyal medya yönetim programları" ise, 2012 yılındaki programlardan bahsetmeyin. Güncel sosyal medya programlarından bahsedin. Ayrıca, daima hedef kitlenizin metni okuyup anlayabileceği bir şekilde yazmaya çalışın.

8. Girişte Anahtar Sözcüğü kullanın
Yazınızın giriş bölümü, farklı paragraflara ayırabileceğiniz birkaç önemli bölümden oluşmalıdır:
- Konu tanıtımı
- Ana konu hakkında soru
- Sorunun kısa cevabı
gibi detaylandırmalar okuyucuların yazınıza ilgi duymasını ve geri kalanını okumasını sağlayacaktır. Bu 3 nokta, makalenin genel konusu ne olursa olsun, her girişin ana odak noktası olmalıdır. Ayrıca, ana anahtar kelimeyi girişin birinci veya ikinci paragrafına dahil ettiğinizden emin olun. Orada değilse, en azından ilk 50-100 kelimede mutlaka yer almalıdır.

9. H2 Tagı İçine Alt Başlıklar Yerleştirin
Alt başlıklar söz konusu olduğunda, ana alt başlıklar H2 biçiminde yapılırken, her bir H2 altındaki diğer alt başlıklar H3 vb. olmalıdır. Ayrıca makalenin okunabilirliğini artırmak için iyi bir alt başlık dağılımı oluşturduğunuzdan ve her 200-250 kelimeden sonra bir alt başlık koyduğunuzdan emin olun. Mümkün değilse bunun yerine fotoğrafları kullanabilirsiniz.

10. Resimlerinize Alternatif Metin Ekleyin
Görsellerin kendilerine gelince, web sitenizde kullandığınız her görsel için alternatif metin koymalısınız. Alternatif metin genellikle asıl makalede görülmez, ancak sayfanın arama motorlarında sıralanması söz konusu olduğunda yararlıdır. Örneğin, her zaman fotoğrafın bulunduğu başlığa veya alt başlığa benzer bir alternatif metin koymalısınız. Tabii ki, sadece mantıklıysa. Fotoğrafın konuyla ilgili olması gerektiğinden, "En İyi Sosyal Medya Programı Hangisi" alt başlığına bir manzara resmi koymak yardımcı olmayacaktır.

Bu makalede, blog yayınlarınızı tam olarak optimize etmenize yardımcı olacak önemli ipuçlarından bazılarını ele aldık. Bu ipuçlarını takip ederek, web sitenizin görünürlüğü ile ürün ve hizmetlerinizin bilinirliğini artırabilirsiniz.

Loading