P

Postanom
Blog

BAŞARILI BİR SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI İÇİN İPUÇLARI

 

Sosyal medya, şirketinize hem mevcut hem de potansiyel müşterilerle kişisel düzeyde bağlantı kurma ve etkileşim kurma fırsatı verir. Müşterilerin % 74'ü satın alma kararlarını yönlendirmek için sosyal medyaya güvendiğinden, işletmeler için doğrudan bir itici güç. Bununla birlikte, işinizi büyütmenize yardımcı olacak bir sosyal medya varlığından daha fazlasına ihtiyacınız var.

Genel bir stratejiye sahip olmak ve hedeflerinize ulaşmak için belirli gönderi türlerini kullanmak, sosyal medya pazarlamanızın temel taşı olabilir. Sosyal medya her zamankinden daha önemli ve insanların %58'inin COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana sosyal medya kullanımlarını artırdığını ve %86'sının mevcut kullanım düzeylerini korumayı beklediğini görmekteyiz.

Her sosyal medya gönderisinin, genel marka stratejinize bağlanan bir amacı olmalıdır. İşte işletmeler için sonuç alan bazı ipuçları:

 

Sosyal Medyaya Geniş Açıdan Bakın

Müşteriler bir markayla ilişkileri varmış gibi hissetmek isterler. Birçok şirket ürün tabanlı sosyal medya gönderileri oluşturur, ancak perde arkası gönderileri potansiyel müşterilerin markanıza bağlı hissetmesine yardımcı olabilir. Nasıl bir ürün yarattığınızı paylaştığınızda veya yeni bir vitrin oluşturmanın hızlandırılmış bir versiyonunu yayınladığınızda, müşteriler şirketinizi tanıyormuş gibi hissederler. Bu tür bir gönderi, içeriğinizdeki boşlukları doldurmanıza ve kanallarınızda tutarlı bir şekilde yayın yapmanıza da yardımcı olabilir.

Doğum günleri gibi önemli günleri veya kutlamaları paylaşan, çalışanlar tarafından oluşturulan bilgilendirici videolar, müşterilerle yakınlık kurmaya yardımcı olabilir. Müşterilerin %53'ü sosyal medyada şeffaf olan markalardan satın alma olasılıklarının yüksek olduğunu söylediği için, bu paylaşım seviyesi gelir artışı anlamına gelebilir.

Birçok şirket çok resmi marka paylaşımları oluşturur. Ancak bir çalışanın konuştuğu bilgilendirici bir video veya ürün yükleme sürecini gösteren komik bir TikTok videosu bile müşterilerin ilgisini çekmeye yardımcı olabilir. Genellikle bu türdeki en etkili gönderiler video tipinde olur. Ancak özellikle harika altyazılar içeriyorlarsa görseller de işe yarayabilir. Mümkün olduğunca, insanları sosyal medya gönderinizden web sitenize geri yönlendirin. Amacınız, web sitenizi ve çevrimiçi mağazanızı etkileşimlerin merkezinde tutmaktır.

24 saat boyunca görünen gönderiler olan Instagram Hikayeleri ve Facebook Hikayelerinde kamera arkası gönderileri paylaşmak harikadır. Bir Facebook anketinde, katılımcıların %62'si bir markayı veya ürünü Facebook ve Instagram Hikayelerinde gördükten sonra daha çok ilgilendiklerini söylemişlerdir.

Örneğin bir ızgara salonu, büyük baş hayvancılık hakkında tweet atabilir. Ya da bir pastane işletiyor iseniz, un çeşitleri veya tatlı çeşitleriyle ilgili sosyal medya gönderisi oluşturabilirsiniz.

 

Takipçilerinize Bir Şeyler Öğretin

İşletmeler genellikle, özellikleri tartışmak ve neden birinin onu satın alması gerektiği gibi doğrudan ürünleri hakkında konuşan gönderiler oluşturur. Bunun yerine, müşterilerin ürününüze neden ihtiyaç duyduklarını ve ondan nasıl daha fazla yararlanabileceklerini anlamalarına yardımcı olan gönderiler oluşturun. Örneğin, özel bir fırın, bir pastanın nasıl düzgün şekilde kesileceğinden veya çekici bir pasta masasının nasıl kurulacağından bahseden gönderiler oluşturabilir. Sosyal tarayıcıların %54'ü ürünleri araştırmak için sosyal medyayı kullandığından, müşterilerine ürünlerinden nasıl daha fazla değer elde edeceklerini gösteren şirketler, onlara satış yapmak yerine insanlara öğreterek satışlarını artırabilirler

İnfografik veya video gibi önceden oluşturduğunuz içeriği paylaşabilir veya özellikle bu yayınlar için yeni eğitim içeriği oluşturabilirsiniz. Başkalarının içeriğini paylaşmak etkili olabilir, ancak bu tür yayınlar markanızın eğitici bilgiler sağlamasını içermelidir. Bu nedenle kendi benzersiz içeriğinizi oluşturmak en iyisidir.

Videolar tanıtımlar için harika elementlerdir. Facebook, Twitter ve YouTube'da video paylaşmak oldukça kolaydır. ABD de yapılan bir araştırma sonucuna göre tüketicilerin %67'si videoyu en şeffaf sosyal medya gönderisi türü olarak görmekte. Twitter için, bir ürünü kullanmanın farklı yollarını veya ipuçlarını ve püf noktalarını gösteren başlıklara sahip fotoğraflar oluşturabilirsiniz. Pinterest, ipuçları veren veya ipuçları sağlayan bir makaleye bağlantı veren fotoğrafları ve infografikleri paylaşmak için iyi bir sosyal medya platformudur. Diğer işletmelere satış yapıyorsanız, ticari müşterilerinizin zorluklarını çözme hakkında bilgi veren bir LinkedIn makalesi oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Örneğin bir sigorta şirketi, ebeveynlere çocuklarıyla içki ve araba kullanmanın tehlikeleri hakkında nasıl sohbet başlatacaklarını gösteren kısa bir video oluşturabilir. Video, rol yapma yoluyla ebeveynlere konuyu nasıl açacaklarına ve kendi sohbetlerinde kullanabilecekleri konuşma noktalarına ilişkin fikirler verebilir. Bu tür içerik, potansiyel müşterilerin, sigorta acentesinin zorluklarını anladığını ve bir poliçe satın almaktan daha fazla değer sağlayabileceğini anlamasına yardımcı olur.

 

Potansiyel Müşterilerinizi Güldürün veya Düşündürün

Şirketler genellikle çok ciddi ve ticari olma tarafında hata yaparlar. Ancak, tüketicilerin % 71'inin sosyal medyadaki videoları eğlence amaçlı ve gülmek için izlediği tespit edilmiştir. Sosyal medyada mizah kullanarak, mevcut müşterilerle etkileşimi artırabilir ve insanlar yayınınızı kendi sosyal medya portföyleriyle paylaştıklarında takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

Bununla birlikte, mizah kolayca geri tepebilir. Bu yüzden birçok marka çekingen davranır. Hedef kitlenizi dikkate alarak başlayın. Neyi eğlenceli bulduklarını ve onları neyin rahatsız edeceğini düşünün. Ayrıca gönderinin, takipçilerinizin kendilerini rahat hissedecekleri ve zaman çizelgelerinde herkese açık olarak paylaşmaya mecbur kalacakları bir şey olup olmadığını düşünün.

Bir resme kelimeler ekleyerek komik bir resim oluşturmak, paylaşılabilir komik bir gönderi oluşturmanın basit ve etkili bir yoludur. Telefonda çekilmiş bir videoyu, görüntülemeler veya komik yorumlarla da kullanabilirsiniz. Müşteriler, insani yönlerini gösteren markaları takdir ediyor. TikTok ayrıca takipçilerinizi komik müzikal taklitlerle güldürmenin harika bir yoludur. Z kuşağındaki birçok insan artık TikTok'ta olduğundan, farklı nesillerdeki alıcıları hedefleyen markalar, hem eğitim hem de komik yardım için platformda yayınlamayı düşünebilir.

Marka sesinizi koruyun. Sosyal medya gönderileriniz diğer tüm iletişimlerle aynı ton ve sesi kullanmalıdır. Stackla'nın yaptığı bir ankete göre, tüketicilerin %86'sı özgünlüğün sevdikleri ve destekledikleri markaları etkilediğini söylüyor. Markanızın müşterilerinizle konuştuğunu unutmayın.

Örneğin bir diş hekiminin muayenehanesi, diş hekimi ve hijyenistin eğlenceli taraflarını göstermek için en son şarkıda bir TikTok oluşturmasını sağlarken aynı zamanda diş ipi kullanmanın doğru yolunu gösterebilir.

 

İlginç İçerikleri Paylaşmayı Alışkanlık Haline Getirin

Takipçilerinizle ilgi çekici ve alakalı olan diğer işletmelerden ve kişilerden içerik paylaşarak güven oluşturabilir ve değerinizi artırabilirsiniz. Başka bir kişinin blog gönderisini veya infografik paylaşımını paylaştığınızda, içeriğinizi takipçileriyle paylaşma olasılıkları daha yüksektir.

Paylaşılacak içeriği seçerken, bu içeriği oluşturanın markanızla benzer değerleri paylaştığından emin olun. Yüksek kaliteli içeriklerin oluşturulması zaman aldığından, birçok marka önümüzdeki hafta veya ay için paylaşmak üzere içerik bulacak ve ardından bir sosyal medya planlama aracı kullanacaktır. Gönderilerinizi önceden planlayarak, sosyal medya takviminizi oluşturmak ve tutarlılığı sağlamak için her hafta zaman ayırabilirsiniz. Mümkün olduğunca alakalı olmak için, son olaylarla veya müşterilerinizin hayatlarında olanlarla ilgili gönderileri eklediğinizden emin olun.

İçerik paylaşmanın bir yolu, web sitelerinde yayınlanan blogları, makaleleri, videoları ve infografikleri bulmak ve ardından içeriğe bağlantı içeren yeni bir gönderi oluşturmaktır. Ayrıca başka bir kişi veya işletmenin içeriğini içeren sosyal medya gönderilerini paylaşabilirsiniz. Paylaşım olsa bile gönderiye kendi yorumunuzu ekleyerek içeriğin takipçileriniz için değerini artırabilirsiniz. İçerik bulmak için sosyal medya programı Postanom'un benzersiz içerik izleme modülünden faydalanabilirsiniz. Bu araç sayesinde anahtar kelime bazında web üzerindeki alakalı ve güncel yeni içerikleri tespit edebilir ve hoşunuza giden içerikleri tek bir tıklamayla bütün sosyal medya hesaplarınızda yayınlayabilirsiniz. Böylece sosyal medya hesaplarınızı canlı tutmayı başarırken, güncel verileri veya gelişmeleri paylaşarak marka veya ürün/hizmet değerinizi de arttırmış olursunuz.

Örnek: Bir çocuk giyim mağazası, en son oyuncak geri çağırmalarıyla ilgili haber makalelerinin yanı sıra yağmurlu günlerde çocuklarınızla yapabileceğiniz eğlenceli şeyler hakkında makaleler paylaşabilir.

 

Ürünlerinizi veya Hizmetlerinizi Pazarlayın

Tüketicilerin %37'si satın almak için en büyük ilham kaynağının sosyal ağlar olduğunu söylerken, promosyon gönderileri stratejinizin bir parçası olmalıdır. Bununla birlikte, ürünlerinizi doğrudan tanıtan gönderiler, gönderilerinizin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturmalıdır. Promosyon gönderileri oluşturduğunuzda, alıcıların ürünü hemen satın almaları için bir neden eklemeyi düşünün. Bunun bir nedeni sınırlı süreli bir indirim olabilir veya müşterileri yeni bir gelişmeye sahip olmaları için ilk arkadaşları olmaya teşvik edebilirsiniz. Kış fırtınası yaklaşırken stokta 10 kızak kaldığını paylaşmak gibi benzer şekilde zamanında gelen ürünleri de tanıtabilirsiniz. Gönderiye yüksek kaliteli bir resim ve fiyat bilgisi eklediğinizden emin olun.

Promosyon gönderileri, alışveriş yapılabilir gönderiler olarak oluşturulmalıdır. Bu, müşterilerin doğrudan gönderiden satın alabileceği ve birisinin ürününüzü satın almasını mümkün olduğunca kolaylaştıracağı anlamına gelir. Her ay 130 milyon Instagram hesabı bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir alışveriş gönderisine dokunuyor.

COVID-19 salgını başladığından bu yana insanların %45'inin mobil cihazdan satın alma sayısını artırmasıyla mobil alışverişin popülerliği arttığı için, gönderilerinizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden ve ürünlerin satın alınmasının kolay olduğundan emin olduğunuz gönderiler oluşturmalısınız.

Örneğin bir hırdavat dükkanı, yaklaşmakta olan kar fırtınası için yeni satın aldığı kızağı tutan genç bir çocuğun resmini yayınlayabilir. Gönderi fiyatı içermeli ve ayrıca müşterileri hemen mağazaya gelmeye teşvik etmelidir. Çünkü stokta mesela sadece 5 tane kalmıştır. Müşterilerin evden ödeme yapmasına ve mağazadan teslim almasına olanak tanıyan bir gönderi linki de içerebilir.


Son Söz
Sosyal medya uzun zamandır pazarlamanın temel taşlarından biri olsa da, pandemi dolayısıyla müşteriler arasında kullanımını daha da artırdı. Bu da işletmelerin sosyal medyalarına zaman ve kaynak ayırmasını daha da önemli hale getiriyor. Dikkatlice bir sosyal medya stratejisi oluşturarak, başkalarını takip ederek ve markanızı ortaya koyarak, işletmeniz için takipçi sayınızı arttırabilir ve yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

Loading